تکنولوژی شارژ سریع در پاور بانک های انرجایزر

 Quick Charge یا شارژ سریع چیست؟

شارژ سریع Qualcomm Quick Charge ، توانایی شارژ سریعتر موبایل و یا تبلت شما در خانه و مهمتر زمانی که شما برای بیرون رفتن عجله دارید را دارد. این ممکن است یکی از بزرگترین پیشرفت و بهبودهایی باشد که تا بحال در تکنولوژی موبایل دیده ایم.

با تکنولوژی Quick Charge 3.0 شما می توانید دستگاه های سازگار را 4 برابر سریعتر از دیگر تکنولوژی های مرسوم شارژ کنید.اگر شما یک گوشی به تازگی خریداری کرده اید، یک شانس خوب وجود دارد و آن این است که منبع ولتاژ داخل جعبه، توانایی شارژ کردن گوشی شما را سریعتر از هر شارژر دیگری که در خانه دارید داشته باشد.

این قطعه کوچک جادویی Quick Charge نامیده می شود. این یک فرآیند دو مرحله ای است که تضمین می دهد عملیات شارژ هم سریعتر و هم بصورت امن تر از دیگر تکنولوژی های موجود در حال حاضر انجام گیرد. در پایان سال 2016 شرکت Qualcomm تکنولوژی Quick Charge 3.0 را به بازار عرضه کرد.

به لطف این تکنولوژی سطوح بالایی از الکتریسیته به باتری دستگاه جریان پیدا می کنند تا بهره وری شارژ آن را به بالاترین میزانش برسانند. جدیدترین محصولات ساخته شده با بهره گیری از این فناوری، باتری های خود را با ولتاژ بالاتری شارژ می کنند و در نتیجه نرخ ولتاژ بالاتری از کابل های دستگاه عبور می کند.

 

با استفاده از علوم پایه یکسانی که این شرکت برای تکنولوژی Quick Charge 2.0 انجام داد، شما قادر خواهید بود که تلفن های هوشمند خودتان را با تکنولوژی QC 3.0 حتی سریعتر شارژ کنید.

با این همه، هم تلفن هوشمند و هم شارژر باید با آن ولتاژ و جریان سازگاری داشته باشند. تلفن همراه شما ممکن است که از جریان 9 ولت/2 آمپر پشتیبانی کند اما اگر شارژر آن از نوع 1 آمپری باشد آنگاه فرایند شارژ دستگاه طولانی تر خواهد شد.

به همین ترتیب اتصال یک شارژ 2 آمپری به دستگاهی که می تواند صرفا جریان های 0.75 آمپری را بپذیرد نیز تاثیری در سرعت شارژ آن نخواهد داشت.

از همین رو می توان یک تلفن هوشمند را با استفاده از شارژر های جریان بالا با سرعت بالاتری شارژ کرد.

کوالکام مدعی شده که این فناوری می تواند برخی از دستگاه ها را ظرف تنها 35 دقیقه تا 80 درصد شارژ کند اما به ندرت پیش آمده که این شرکت در مورد زمان لازم برای شارژ کامل دستگاه ها حرفی به میان بیاورد چراکه عملکرد فناوری مورد بحث در این صورت چندان هم قابل توجه نیست در حالی که بدون این تکنولوژی یعنی با اسـتفاده از شارژرهای مرسوم (5ولت – 1آمپر) در عرض 30 دقیقه تنها به 12 درصد شارژ رسیده است.

Quick Charge 2.0

QC 2.0 تکنولوژی ارائه شده توسط شرکت Qualcomm می باشد .

طبق شرح این کمپانی :

یک مجموعه کامل و جامع از تکنولوژی های مدیریت باتری برای شارژ دستگاه شما با استفاده از کابل Micro USB می باشد.

دو نیاز برای QC 2.0، گوشی های هوشمند یا تبلت های دارای پردازشگر Snapdragon و منبع ولتاژ دارای QC 2.0 می باشند.

بدلیل اختصاصی بودن این مکانیسم، هم منبع ولتاژ و هم موبایل و تبلت ها توسط Qualcomm به منظور عملکرد مناسب مجاز و تصدیق شده اند.

هر گوشی هوشمندی که دارای این تکنولوژی است دارای منبع ولتاژ سازگار می باشد و طول عمر باتری با استفاده از QC، بیشتر از طول عمر میانگین یک گوشی هوشمند که در حدود 2 سال است نیز خواهد بود.

Quick Charge 3.0

Quick Charge 3.0 به روش یکسانی نسبت به ورژن های قبلی پیکربندی شده است .

تمامی تجهیزات QC 3.0 بصورت کامل با تمامی دستگاه های QC 2.0 و QC 1.0 سازگار هستند.

QC 3.0 درگاه هایی نظیر USB Type-A ، USB Type-C، Micro USB و همچنین برخی درگاه های اختصاصی را پشتیبانی می کند.

بنابراین برای تمامی تولیدکنندگان استفاده از QC 3.0 در ابعاد وسیعی از شارژرها و دستگاه ها آسان است.

QC 3.0 درجدیدترین پردازشگرهای Qualcomm Snapdragon نظیرSnapdragon 820, 620, 618, 617 نیز موجود خواهد بود.

با این همه، یکی از جالب ترین نکات قابل توجه این است که نسخه 3.0 این فناوری در قیاس با نسخه قبلی اش رنج ولتاژ وسیع تری دارد و این بار شرکت ارائه کننده آن، روی بهبود بهره وری و مقرون به صرفگی تکنولوژی یاد شده تاکید کرده است.

اما اصلی ترین قابلیتی که همراه با QC 3.0 به دستگاه های موبایل می آید INOV یا (مذاکره هوشمند برای ولتاژ بهینه) نام دارد که خروجی جریان بهینه تر و چرخه شارژ بهتر را برای دستگاه به ارمغان می آورد.

لازم است یاددآور شویم که باتری های مختلف نیازمند ولتاژ شارژ متفاوت هستند. نسخه 3.0 این تکنولوژی از چهار مدل مختلف با سطوح ولتاژ مختلف پشتیبانی می کند که عبارتند از 5 ولت/ 2 آمپر، 9 ولت/2 آمپر، 12 ولت/ 1.67 آمپر و 20 ولت.

اما قابلیت INOV تکنولوژی Quick Charge 3.0 با دستگاه ارتباط برقرار می کند تا ولتاژ مورد نیازش را پشتیبانی از یک رنج وسیعتر ولتاژ-200mV، از 3.6V به 20V افزایش می دهد.

مزیت دیگر قابلیت INOV این است که می تواند به صورت پویا ولتاژ شارژ باتری را در چرخه شارژ تنظیم نماید. همین که یک باتری شارژ می شود، به تدریج میزان جریان دریافتی اش هم کمتر خواهد شد و علت اینکه 20 درصد باقی مانده باتری دیرتر از مراحل اولیه پر می شود نیز تا حدودی به همین خاطر است.

کوالکام اعلام کرده که تکنولوژی جدید آن به دستگاه های موبایل امکان می دهد ولتاژ کافی برای رسیدن به جریان شارژ مطلوب را درخواست کنند و درنتیجه بهره وری را به بالاترین میزانش می رساند.

اما این کار از آن جهت مفید است که میزان انرژی اتلاف شده در جریان، فرایند شارژ را به حداقل می رساند. تا پیش از این، ولتاژ اضافه ای که برای شارژ باتری مورد استفاده قرار نمی گرفت به صورت گرما هدر می رفت و علاوه بر اینکه باعث گرم شدن تلفن هوشمند شما می شد، طول عمر باتری را نیز کاهش می داد.

حالا کوالکام مدعی شده که نسخه 3.0 این تکنولوژی 38 درصد نسبت به نسخه قبلی مقرون به صرفه تر است و این یعنی ذخیره سازی انرژی به شکل پایدار.

نسخه 3.0 در مقایسه با 2.0

در اینجا می توانید مشاهده کنید که میزان انرژی ارائه شده توسط Quick Charge نسبتا پایدار مانده اما بالارفتن ولتاژ باعث شده که فرایند شارژ با سرعت بیشتری انجام شود. به لطف نسخه سوم این فناوری، باتری دستگاه می تواند طیف وسیع تری از ولتاژ ها را درخواست کرده و در نتیجه علاوه بر اینکه سریع تر شارژ می شود مقرون به صرفگی بیشتری هم خواهد داشت.

مهم ترین نکته اما این است که کوالکام سازگاری لازم با نسخه های 2.0 و 1.0 این فناوری را نیز ایجاد کرده است. به این ترتیب همزمان با اینکه میزان ولتاژ مصرفی توسط موبایل شما مدیریت می شود، می توانید بیشترین میزان ولتاژ را به لطف شارژ های پشتیبانی کننده به دستگاه خود انتقال دهید.

با این همه در نظر داشته باشید که اگر بخواهید موبایل های نسل جدید را با شارژرهای قدیمی شارژ کنید نمی توانید سرعت این فرایند را به میزان زیادی بالا ببرید.

کوالکام پشتیبانی از این فناوری را به تمامی Chipset های خود اضافه کرده است، با این همه همچنان به تولیدکنندگان دستگاه های موبایل و تبلت بستگی دارد که بیشترین بهره وری را از آن ببرند.

تکنولوژی ای که شرکت انرجایزر در پاور بانک های خود در مدل های UE10004QC و UE10013CQ وxp10002CQ و UE10016 و UE15002CQ و UE20100CQ وUE20015CQ و QE10000CQ استفاده کرده است از این نسل یعنی Quick Charge 3.0 است .

لازم به ذکر است که جهت شارژ کردن این پاور بانک ها حتما نیاز است از شارژری استفاده شود که از تکنولوژی کوالکام پشتیبانی میکند و مابقی شارژرهایی که تکنولوژیfast charging را پشتیبانی میکنند توانایی شارژ کردن دستگاه های کوییک شارژ کوالکام را ندارند

نکته جالب اینکه در پاور بانک انرجایزر مدل XP10002PD  مبحث گفته شده صدق نمیکند و این مدل پاور بانک توانایی پشتیبانی از تمامی شارژرهای fast chargeرا دارد.

Quick Charge 4.0

به لطف تکنولوژی شارژ سریع ۴ کوالکام، تلفن‌های هوشمند مجهز به این تکنولوژی و آداپتورهای سازگار با آن، از امنیت بالاتری برخوردار هستند و در برابر حرارت‌ بالا و نوسان ولتاژ آسیب کمتری میبینند.

کمپانی کوالکام همچنین خاطرنشان شده است که لایه‌های امنیتی بیشتری به تکنولوژی جدید خود اضافه کرده تا به جلوگیری از شارژ بیش‌ازحد گوشی کمک کنند. محصولاتی که در آن‌ها از شارژ سریع ۴ استفاده شود، قابلیت سازگاری با شارژ سریع ۲.۰ و ۳.۰ را نیز دارند

.

با این حال، با در نظر داشتنِ ماهیتِ پیش‌رونده‌ی فناوری در حوزه‌های مختلف، بدونِ شک پس از گذشتِ مدتی، نیاز به بهبود و ارتقاء در هر محصولی دیده می‌شود. اکنون به‌نظر می‌رسد کوالکام، به‌ عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی پردازنده‌های موبایلی در جهان، قصد دارد نسل آتی فناوری شارژ سریع را در سال ۲۰۱۹ میلادی در دسترس تولیدکنندگان قرار دهد.

این شرکت آمریکایی قصد دارد تا با استفاده از نسل جدید فناوری شارژ سریع، زمان شارژشدنِ دستگاه‌ها را تا کمتر از ۳۰ دقیقه کاهش دهد؛ این در حالی است که وقوع چنین اتفاقی، باعث افزایش ظرفیت باتری‌ها نیز می‌شود.

نسل بعدی فناوری شارژ سریع احتمالاُ با نام Quick Charge 5.0 و در کنار پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۱۵، سال آینده‌ی میلادی معرفی خواهد شد.با این حال در مورد جزئیات این فناوری جدید تا زمانی که به بازار عرضه نشده است با قاطعیت نمیتوان سخن گفت.

ارتباط با ما

  • نشانی : شیراز / خیابان ملاصدرا / کوچه 6 / ساختمان بهار / طبقه 3 / واحد5

  • تلفن: 36474487-071

  • موبایل: 6474487-0939

  • Email: info@memorymarket.ir

  • درباره مموری مارکت