بلاگ

سرعت بسیار بالای‌ حافظه‌های NVMe SSD موجب محبوبیت بسیار زیاد آن‌ها شده است؛ اما تفاوت اصلی میان آن‌ها و SATA SSD‌ در چیست؟

فناوری NVMe در گذشته به‌عنوان گزینه‌ای غیرضروری اما پرکاربرد در صنعت ذخیره‌سازی اطلاعات به‌شمار می‌رفت. اما اکنون این قابلیت به موردی مهم تبدیل شده و خریداران رایانه‌های جدید بهتر است به داشتن آن توجه داشته باشند. اگر به‌تازگی رایانه‌ای خریداری کرده‌اید و می‌خواهید سرعت‌ آن را افزایش دهید، می‌توانید با بهره‌گیری از این فناوری به هدف خود دست پیدا کنید.

NVMe در حقیقت یک استاندارد ارتباطی مخصوص حافظه‌های SSD است که توسط مجموعه‌ای از چندین شرکت شامل اینتل، سامسونگ، سن‌دیسک، دل و سیگیت توسعه یافته است. استاندارد گفته‌شده از درگاه PCIe استفاده می‌کند که موجب می‌شود حافظه‌ها بسیار سریع‌تر عمل کنند. درحقیقت به‌دلیل استفاده از رابط‌های قدیمی، بسیاری از حافظه‌های SSD نمی‌توانند به حداکثر ظرفیت خود در سرعت تبادل داده‌ها برسند و استاندارد جدید می‌تواند موجب افزایش بیش‌ از‌ پیش فاصله‌ی میان این نوع حافظه‌ها و حافظه‌های مکانیکی قدیمی‌ شود.

nvme ssd / اس اس دی

مشکل اصلی حافظه است!

نمی‌توان پیشرفت‌های تولیدکنندگان پردازنده و کارت‌های گرافیک را در دهه‌ی اخیر انکار کرد؛ اما علت اصلی افزایش سرعت لپتاپ‌ها در نسل‌های کنونی، حافظه‌های SSD هستند. برای سال‌های متمادی، ضعف در سرعت ذخیره‌سازی یکی از علت‌های اصلی کند بودن رایانه‌های شخصی بوده است و بالارفتن تعداد هسته‌های پردازشی یا فرکانس پردازنده نیز کمکی به سریع‌تر شدن سیستم‌ها نمی‌کرد. حافظه‌های مکانیکی درحال تلف کردن پتانسیل پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک بودند و افزایش سرعت چرخش آن‌ها نیز ثمربخش نبود. در نهایت SSDها توانستند خلاء ایجادشده میان قدرت پردازنده و سرعت حافظه را پر کنند. اکنون در تمامی سیستم‌های قدرتمند از جمله رایانه‌ها و لپتاپ‌های مخصوص بازی، ویرایش ویدیو و تولید محتوای گرافیکی شاهد استفاده از نوع جدید حافظه‌ها هستیم.

برای مثال اگر در طی دو سال اخیر اقدام به خریداری مک‌بوک پرو کرده‌ باشید، متوجه خواهید شد که سرعت دستگاه‌، نسبت به نسل‌های قبلی خود افزایش چشمگیری داشته است. برنامه‌ها در یک چشم‌ به‌هم زدن باز و فایل‌ها نیز به‌سرعت روی دستگاه ذخیره می‌شوند. همچنین روشن و خاموش شدن دستگاه تنها در چند ثانیه صورت می‌گیرد. تمامی موارد گفته‌شده، به‌دلیل استفاده از حافظه‌های NVMe SSD در نسل‌های اخیر مک‌بوک پرو است که می‌تواند خواندن و نوشتن اطلاعات را ۴ برابر سریع‌تر از حافظه‌های SATA SSD به‌کاررفته در نسل‌های قبلی، انجام دهد. شناسایی مسیر داده‌ها نیز ۱۰ برابر سریع‌تر از گذشته شده است. این در حالی است که حافظه‌های SATA SSD خود چندین برابر پرسرعت‌تر از انواع HDD هستند و حاصل ضرب تمامی این ارقام می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سرعت بسیار زیاد حافظه‌های مبتنی بر استاندارد NVMe باشد. در جدول زیر می‌توانید مقایسه‌ی میان عملکرد سه فناوری اصلی در صنعت ذخیره‌سازی اطلاعات را مشاهده کنید

ssd / اس اس دی

 

میانگین سرعت قابل دستیابی در حافظه‌های مکانیکی حدود ۲۰۰ مگابایت بر ثانیه است. درحالی که این مقدار برای حافظه‌های SATA SSD به‌رقم ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه و برای NVMe SSD به‌مقدار ۳ گیگابایت بر ثانیه می‌رسد. البته مشخص است که بسیاری از کاربران به چنین سرعتی نیاز ندارند و حتی کاربران حرفه‌ای نیز در استفاده روزمره، به حداکثر پتانسیل سرعت در استاندارد NVMe دست‌ پیدا نمی‌کند؛ اما افزایش این مقدار می‌تواند به‌طور چشمگیری موجب بهبود عملکرد رایانه‌ها شود. در نمودار پایین نیز می‌توانید زمان مورد نیاز برای مشخص کردن موقعیت داده را مشاهده کنید.

ssd / اس اس دی

 

نوع مکانیکی حدود ۲ الی ۵ میلی‌ثانیه برای مسیریابی داده نیاز دارد؛ درحالی که این زمان در حافظه SATA SSD به ۰.۲ میلی‌ثانیه و در NVMe SSD به ۰.۰۲ میلی‌ثانیه (۲۰ میکروثانیه) می‌رسد. البته ممکن است محصولاتی از هر سه نوع حافظه وجود داشته باشند که عملکردی بهتر یا پایین‌تر از سطح گفته‌شده داشته باشند، اما مقادیر ذکرشده در جدول‌های فوق، به‌صورت میانگین درنظر گرفته شده است.

بدون شک اگر نموداری از میزان پیشرفت حافظه‌ها در ۱۰ سال اخیر رسم شود، می‌تواند پیشرفت‌های صورت‌گرفته در حوزه‌ی پردازش رایانه‌های شخصی را کم‌رنگ کند. اما سرعت پایین‌تر موجب نشده است که نسل‌های قدیمی از جمله HDD حذف شوند. این نوع حافظه‌ها هم‌چنان برای ذخیره‌سازی انبوه اطلاعات گزینه‌ی مناسب‌تری به‌شمار می‌روند زیرا به‌نسبت حافظه‌های SSD، قیمت بسیار کمتری دارند و در حجم‌های زیاد، این فاصله بسیار محسوس‌تر می‌شود. اما بهتر است سیستم‌عامل‌ها، برنامه‌ها و داده‌های پراستفاده روی حافظه‌های NVMe SSD یا در صورت عدم دسترسی روی SATA SSD قرار گیرند تا سرعت سیستم افزایش پیدا کند.

 

مقایسه SATA SSD با NVMe SSD
در ابتدای عرضه SSDها به بازار، سازندگان متوجه شدند که برای رسیدن به حداکثر پتانسیل این نوع حافظه‌ها، به یک پروتکل و درگاه ارتباطی جدید نیاز دارند. تعریف یک استاندارد جدید و معرفی گسترده‌ی آن به بازار فرایندی زمان‌بر بود؛ به‌همین دلیل درگاه قدیمی SATA که روی بسیاری از رایانه‌ها به‌صورت پیش‌فرض وجود داشت، به‌عنوان استاندارد نسل‌های اولیه SSD درنظر گرفته شد. به‌همین دلیل نسل‌های ابتدایی به‌نسبت نسخه‌های کنونی سرعت کمتری داشتند اما هم‌چنان در زمان عرضه به بازار، گزینه‌ای پرسرعت به‌شمار می‌رفتند.

 

اگرچه درگاه SATA توانسته است در نسخه ۳.۳ خود به سرعت ۱۶ گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کند، اما بیشتر درگاه‌های تجاری موجود در رایانه‌ها از ظرفیت اسمی ۶ گیگابیت بر ثانیه فراتر نمی‌روند و در عملکرد واقعی نیز سرعت آن‌ها به‌سختی به ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد. حتی نسخه ۳.۳ این فناوری بسیار کندتر از پتانسیل حافظه‌های SSD امروزی است؛ مخصوصاً اگر در پیکربندی RAID از آن‌ها استفاده شود.

در قدم بعدی، استفاده از فناوری PCI Express در دستور کار بسیاری از سازندگان قرار گرفت که به‌صورت پیش‌فرض در رایانه‌ها برای انتقال داده‌های مربوط به کارت گرافیک وجود داشت. این فناوری از نسل سوم به بعد قابلیت استفاده از چندین مسیر (Lane) را تا حداکثر مقدار ۱۶ عدد فراهم می‌کند که هریک از آن‌ها می‌توانند حدود ۱ گیگابایت (به‌طور دقیق ۹۸۵ مگابایت) داده را در هرثانیه منتقل کنند.

PCIe به‌عنوان عامل اصلی پیدایش رابط تاندربولت نیز شناخته می‌شود. این رابط اکنون گزینه‌ اصلی برای اتصال کارت‌های گرافیک اکسترنال مخصوص بازی به رایانه‌ها است. همچنین حافظه‌های اکسترنال NVMe از رابط گفته‌شده استفاده می‌کنند که موجب می‌شود سرعت آن‌ها تقریبا همانند حافظه‌های داخلی باشد. اکنون بسیاری از کاربران متوجه می‌شوند که اقدام اینتل در جلوگیری از فراموش شدن Thunderbolt چگونه ثمربخش بوده است.

 

درنهایت NVMe توانست با ارائه قابلیت‌های بسیاری از جمله کم کردن تاخیر در اجرای فرمان‌ها و افزایش ظرفیت اجرای آن‌ها به‌مقدار ۶۴ هزار عدد، محدودیت‌های استانداردهای قبلی را از میان بردارد. قابلیت ذکرشده در حافظه‌های SSD اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا داده‌ها در این نوع محصولات به‌صورت گسترده در واحد‌های ذخیره‌سازی ثبت می‌شوند؛ درحالی که این روند در حافظه‌های مکانیکی به‌طور پیوسته و دایره‌وار صورت می‌گرفت. استاندارد NVMe هم‌چنان درحال پیشرفت است و نسل‌های جدیدتر آن درحال عرضه به بازار هستند. در نسخه‌ی ۱.۳۱ این پروتکل، قابلیت استفاده از رم کامپیوتر به‌عنوان حافظه موقت (cache) فراهم شده است.

 

بیشتر حافظه‌های NVMe SSD موجود در بازار از فرم M.2 بهره می‌برند. اما داشتن درگاه M.2 به‌معنای پشتیبانی رایانه‌ی شما از استاندارد مورد نیاز نخواهد بود. این درگاه برای پشتیبانی از USB 3.0 در کنار SATA و PCIe درنظر گرفته شده است اما نسل‌های ابتدایی آن، تنها از SATA پشتیبانی می‌کنند؛ به‌همین دلیل بهتر است قبل از خریداری حافظه‌ی جدید، اطلاعات مربوط به مادربرد خود را مطالعه کنید یا به‌صورت آنلاین از سازگاری آن با استاندارد NVMe مطمئن شوید. همچنین دقت داشته باشید که درگاه MSATA که نسل قبلی M.2 به‌شمار می‌رود، شباهت بسیاری به آن دارد اما از قابلیت گفته‌شده پشتیبانی نمی‌کند.

 

از روی ظاهر یک درگاه نمی‌توان به پشتیبانی آن از PCIe و NVMe پی برد؛ اما می‌توان از نظر ظاهری میان درگاه PCIe x2 و PCIe x4 تفاوت قائل شد که تنها مورد دوم می‌تواند از استانداردهای گفته‌شده پشتیبانی کند. نمونه اول از کلید B شکل بهره می‌برد که موجب شده ۶ پین یا محل اتصال از بقیه جدا شوند. اصطلاح کلید به برآمدگی‌هایی در درگاه گفته می‌شود که روی فرورفتگی‌های موجود در حافظه قرار می‌گیرند. درگاه PCIe x4 از کلید M شکل استفاده می‌کند که علاوه‌بر برآمدگی قبلی، در طرف مخالف برآمدگی دیگری نیز دارد که پنج پین اتصال را از سایرین جدا می‌کند. البته قانون کلی برای این درگاه‌ها وجود ندارد اما بیشتر درگاه‌های دارای کلید B تنها از استاندارد SATA بهره می‌برند. امروزه درگاه‌های دارای هردو کلید B و M رایج هستند که قابلیت بهره‌گیری از تمامی استانداردها را دارند. گاهی به درگاه‌های گفته‌شده، نام دو سوکت و سه سوکت نیز اطلاق می‌شود.

 

همه‌ی NVMe‌ها یکسان نیستند

به‌صورت کلی هرنوع حافظه‌ی NVMe موجب سریع‌تر شدن رایانه‌ی شما می‌شود؛ اما همه‌ی آن‌ها شبیه یکدیگر نیستند

اختلاف مدل‌های گوناگون حتی می‌تواند محسوس‌تر باشد هنگامی که حجم داده‌ی نوشته‌شده، بیشتر از حجم کش است. عامل‌های مختلفی مانند نوع کنترلر، تعداد و نوع واحد‌های NAND و تعداد مسیر‌های PCIe روی عملکرد حافظه تاثیر دارد. چندین مورد از تفاوت‌ها و توضیحات برخی از عوامل در ادامه، شرح داده شده است.

حافظه‌های NVMe SSD دارای اتصال PCIe x4 سریع‌تر از انواع PCIe x2 هستند.
افزایش تعداد چیپ‌های NAND موجب افزایش مسیر‌ها و واحدهایی می‌شود که کنترلر برای توزیع و ذخیره‌ی اطلاعات استفاده می‌کند. به‌همین‌ دلیل حافظه‌هایی با ظرفیت کمتر معمولا نسبت به حافظه‌های حجیم‌تر، کندتر هستند؛ حتی اگر از یک مدل باشند.
نوع چیپ‌های NAND مورد استفاده در حافظه نیز روی سرعت آن تاثیرگذار است. چیپ‌های SLC سریع‌ترین هستند و سپس به‌ترتیب MLC و TLC قرار می‌گیرند و در نهایت نیز نوع QLC کمترین سرعت را دارد.
بیشتر کنترلرهای امروزی به‌صورت بهینه طراحی شده‌اند اما برخی از نمونه‌های ساخت اینتل یا سن‌دیسک هوشمند‌تر هستند و می‌توانند با مدیریت بهتر حافظه کش، سرعت نوشتن اطلاعات را افزایش دهند.

 

اگر به پک پاور بانکهای انرجایزر دقت کرده باشید حتما با کلمه   ULTIMATE و HIGHTECH روی بسته بندی پاور بانک ها برخورد کرده اید. حالا این سوال پیش می آید که این کلمه ها نشان دهنده چه چیزی هستند و چه کاربردی دارند؟

در کل پاور بانکهای انرجایزر به سه دسته ULTIMATE و HIGHTECH و MAX تقسیم بندی میشوند که نشان دهنده قابلیت های ویژه مخصوص پاوربانکهای موجود در هر دسته بندی میشوند.

قابلیت های ویژه شامل محکم بودن بدنه پاوربانک،سبک وزن بودن پاوربانکها،قابلیت داشتن پورت TYPE-C ، شارژ سریع، شارژ بیسیم و پاور دلیوری (PD) میباشد.

در ادامه به نکات ویژه هر کدام از این دسته بندی ها میپردازیم

 

 

MAX : این دسته بندی شامل پاوربانکهای UE10022,UE20022,UE10008,UE10005,UE15005 میباشد که ویژگیهای خاص این مدلها بدنه های محکم هست که نسبت به ضربه مقاومت بیشتری دارند طراحی اندازه این پاوربانکها کوچکتر نسبت به ظرفیت پاورها میباشد و به نسبت وزن سبکتری دارند این مدلها بیشتر مناسب کسانی هست که مدام پاوربانک همراه خود حمل میکنند.

HIGHTECH : این دسته بندی شامل پاوربانکهایUE15002, UE8001M, UE8003, UE10018UE20018,UE20100,UE8001,UE10012,QE10000 UE10013,میباشد. این مدلها اغلب به صورت کابل تعبیه شده روی بدنه خود پاوربانک هست ویا در برخی از مدلها دارای پورت Type-Cهستند. ویژگی خاص این دسته بندی نوع طراحی شکل ظاهری و جنس بدنه آنها میباشد که هنگام نگه داشتن با دست به صورت مطلوب بوده و برای مدت طولانی خسته کننده نمیباشد.

ULTIMATE :   این دسته بندی شامل پاور بانکهای انرجایزر مدلهای UE10016CQ , UE10004, UE15001, UE20001, PP4002A, UE10004QC, ,UE20015CQ, UE20001QC, XP10002A, UE15002CQ, UE10015CQ QE1000CQ, XP20001PD, XP10002CQ, UE10009,UE20100CQ ,UE10013CQ,میباشد که دسته بندی تکمیلی ونهایی پاور بانکهای انرجایزر هست. مدلهای موجود در این دسته بندی دارای ویژگیهای خاص مثل Quick Charge یا Wireless Charge میباشند که این قابلیتها به صورت تکی یا چندتایی در هر مدل وجود دارند. باتوجه به اینکه این دسته بندی به صورت نهایی و تکمیلی عرضه شده است شرکت انرجایزر از قابلیتهای ویژه دسته بندی های پیشین مثل طراحی به صورت کابل همراه، طراحی بدنه مطلوب، پورت Type-C، توجه به اندازه و وزن نیز استفاده کرده است.نکته قابل توجه این است که پاور استیشن های PS80000,PS20000با توجه به قابلیت های مخصوص به خود جزو این دسته بندی میباشند.

راهنمای خرید هدفون با قابلیت حذف نویز (Noise Canceling)

شاید مهمترین مشکل در استفاده از هدفون و شنیدن موسیقی، صداهای مزاحم فراوانی است که ما را احاطه نموده‌اند، خب چطور می‌شود موسیقی را خالص از صداهای مزاحم شنید؟ راهکاری که امروزه ارائه شده است

هدفون با قابلیت حذف نویز (Noise Canceling) است.

حذف نویز (Noise Canceling) چیست؟

حذف نویز در واقع یک مدار الکتریکی می‌باشد که به صداهای اضافی و مزاحم محیط از طریق میکروفون گوش می‌دهد. سپس با برخی شیوه‌های فنی یک صدای دفاعی با طول موج 180 درجه مخالف و تقریبا نزدیک به صدای مزاحم تولید می‌نماید. در نتیجه این دو صدا یکدیگر را خنثی نموده و ما تقریبا هیچ یک را نخواهیم شنید و تنها صدای موزیک پخش شده از اسپیکرهای هدفون را میشنویم. هدفون های با فناوری حذف نویز، معمولا در مقابله با صداهای مزاحم ثابت و ممتد بهتر عمل می‌نمایند. دلیل اصلی هم این است که فرکانس نویزهای ثابت به سادگی برای این هدفون ها قابل شناسایی می‌باشد و لذا تولید طول موج متضاد صدا هم به همان نسبت ساده خواهد بود و به همین علت در هدفون های حذف نویز، در مقابله با صداهای ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی، از قبیل عملیات ساختمانی یا گریه کودک انتظار چندانی نباید داشت.

حذف نویز در مقابل عایق سازی نویز

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده هدفون و پیش‌کسوتان تکلنولوژی ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از گیج شدن کاربر و اشتباه گرفتن، هدفون های درون‌گوشی ویژه را دارای قابلیت عایق سازی نویز (Noise isolating) معرفی نمایند، تا تفاوت آن با تکنولوژی حذف نویز (Noise Canceling) به خوبی مشخص گردد. این در حالی است که بیشتر هدفون های درون‌گوشی و هدفون های روگوشی به صورت غیرفعال میزان صدای مزاحم محیط را کاهش می‌دهند و در حقیقت تنها جلوی رسیدن صدای مزاحم به گوش شما را خواهند گرفت، در نتیجه این هدفون ها برای محیط‌های با سر و صدای زیاد و بسیار شلوغ اصلا مناسب نیستند. از جمله مکان‌هایی که هدفون های حذف نویز فعال به خوبی از پس آن بر می‌آیند می‌توان به مترو، نزدیکی فرودگاه و صدای دائمی ماشین‌ها در خیابان‌های شلوغ شهری هنگام پرواز با هواپیما هنگام سفرهای دریایی یا سفرهای ریلی  اشاره نمود.

ویژگیهای خاص موجود در هدفون JVC مدل HA-S90BN-B

HA - S90BN - Bطراحی بسیار شیکی دارد و با قابلیت‌های بسیار کابردی، گزینه‌ای مناسب برای استفاده بیرون از خانه محسوب می‌شود. این هدفون با قابلیت حذف نویز و شارژدهی عالی، می‌تواند در سفرهای طولانی نیز کاربرد داشته باشد.

هدفون جی وی سی مدلHA - S90BN - Bبا عملکرد خوب و طراحی زیبا و کاربردی یکی از بهترین تولیدات برند جی وی سی در زمینه‌ی هدفون محسوب می‌شود. کیفیت ساخت محصول بسیار بالا است و طراحی آن به گونه‌ای انجام شده که در کنار کاربردی بودن بسیار شیک باشد. بدنه‌ی کاپ‌ها از پلاستیک مشکی براق ساخته شده که ظاهر بسیار زیبا و مدرنی به هدفون داده است. کاپ‌ها توسط یک رابط فلزی به رنگ استیل به هدبند متصل شده‌اند. هدبند هم از جنس پلاستیک است و با قابلیت تنظیم سایز طراحی شده است. تمام پورت‌ها و کلید‌های کنترل هم روی کاپ راست جایی که به راحتی در دسترس باشد قرار دارند. مهم‌ترین نکته در خصوص طراحی هدفون تاشو بودن آن است. به این صورت کاربر به سادگی هدفون را جمع کرده و داخل کیف مخصوص خودش قرار می‌دهد تا حجم فضای زیادی را اشغال نکند. این محصول جی وی سی به فناوری NFC مجهز است که باعث می‌شود وصل کردن هدفون به دستگاه‌های دیگر مجهز به NFC بسیار ساده باشد. همچنین برای آن میکروفن و کلید‌های کنترل در نظر گرفته شده تا قابلیت پاسخ‌گویی به تماس‌های دریافتی را نیز داشته باشد. این مدل سه حالت اکولایزر پخش صدا نیز دارد که کاربر می‌تواند باتوجه به موسیقی مورد علاقه‌ی خود از آن‌ها استفاده کند. اما قابلیت از میان برداشتن صداهای اضافی یا Noise Cancelling یکی از مهم‌ترین امکانات این هدفون است که باعث می‌شود وقتی در محیط بیرون از آن استفاده می‌کنیم، صداهای محیط حذف شوند و تنها صدای موسیقی را بشنویم. البته این هدفون یک قابلیت بسیار مهم دیگر نیز دارد که شارژدهی بالای ان است. HA-S90BN-Bپس از 3.5 ساعت کاملا شارژ می‌شود و می‌تواند از 16 تا 35 ساعت با توجه به روش مصرف شارژدهی داشته باشد. اگر از هدفون در حالت بی‌سیم و روشن بودن Noise Cancelling استفاده کنیم، شارژدهی آن تقریبا 16 ساعت است. اما اگر در خانه باشیم از هدفون به صورت سیمی و Noise Cancelling استفاده کنیم، می‌تواند تا 35 ساعت نیز شارژدهی داشته باشد. گفتنی است همراه با هدفون یک کابل 1.2 متری نیز ارائه می‌شود. در پایان می‌توان گفتHA-S90BN-Bبرای استفاده بیرون از آن خانه گزینه‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود. طراحی تاشو، باتری قدرتمند، اتصال NFC و قابلیت Noise Cancelling باعث شده‌اند این مدل برای استفاده به عنوان یک هدفون همراه گزینه‌ای ایده‌ال باشد.

 

مزیای هدفون JVC مدل HA-S90BN

در گذشته USB تنها برای انتقال داده استفاده می‌شد، به همین دلیل USB 1.x و USB 2.0 تنها 2.5 وات توان داشتند که برای شارژ گوشی همراه کافی بود، اما برای دیوایس‌های بزرگ‌تر به کار نمی‌آمد. پس از آن به USB 3.0 توان 4.5 واتی اختصاص یافت که کمی بهتر بود. اما امروزه تکنولوژی USB Power Delivery، که در کنار USB 3.0 ،USB 2.0 و USB 3.1 وجود دارد و در مشخصات USB Type-C نیز دیده می‌شود، 5 پروفایل انتقال جریان متفاوت با حداکثر توان 100 وات ارائه می‌دهد.

اما برای اینکه بتوان از توان حداکثری 100 وات انتقال جریان استفاده کرد باید دیوایس به ویژگی USB Power Delivery مجهز باشد و داشتن USB Type-C و پشتیبانی ازUSB 3.1  به‌تنهایی کافی نیست.

به‌عنوان نمونه نمی‌توان باتری یک لپ‌تاپ که حداقل به 60 وات انرژی برای شارژ نیاز دارد را با این پورت شارژ کرد. در Type-C PD توان خروجی پورت USB به 100 وات افزایش پیدا کرده و از این نیز بهتر مسیر انرژی در این پورت اینک دو طرفه است یعنی یک دیوایس می‌تواند هم شارژ بدهد و هم شارژ بگیرد. جالب اینکه این پروسه می تواند در حین انتقال اطلاعات از طریق این پورت نیز انجام شود یعنی جریان انتقال اطلاعات از طریق پورت USB تداخلی در شارژ دادن یا شارژ گرفتن دستگاه از طریق یک پورت تکی  ایجاد نمی‌کند.

برای نمونه بهتر است بدانیم که هر دو دیوایس مشهور در این زمینه شامل مک‌بوک جدید اپلو کروم‌بوک پیکسل گوگلاز طریق پورت USB Type-C خود شارژ می‌شوند و بدین‌ترتیب می‌توان امیدوار بود که در آینده نزدیک شارژ‌های مختلف لپ‌تاپ‌های گوناگون نیز همگی یکسان و یک شکل شوند. از این پس حتی می‌توانید لپ‌تاپ خود را از طریق همان پاوربانکی که برای موبایل‌تان استفاده می‌کنید، شارژ کنید یا اینکه در صورتی که لپ‌تاپ‌‌تان را به مانیتوری خارجی متصل کرد که آن مانیتور خود به جریان برق متصل است همزمان هم تصویر به نمایشگر خارجی انتقال پیدا می‌کند و هم لپ‌تاپ شارژ می‌شود. شرکت انرجایزر با توجه به قابلیت های این تکنولوژی و توانایی در استفاده از فناوری روز، پاورهاب خود را تحت عنوان XP20001PD به بازار معرفی کرده است تا مخاطبان خاص این برند بتوانند از این قابلیت استفاده لازم را ببرند.این سوال پیش می آید که چه دستگاه هایی از این تکنولوژی بهرمند هستند؟ درگاه تایپC این پاورهاب قابلیت تولید توان 45W FastCharge مختص محصولات Apple از جمله iPhone8 و iPhone8+ و iPhone X و MacBook را داراست همچنین اسمارت فون هایی مثل Google Pixle2 و Google Pixle2 XL نیز از این تکنولوژی بهره میبرند.

این پاوربانک با تکنولوژیPower safe management به شما تجربه یک شارژ ایمن را میدهد
محتویات درون پک این محصول یک عدد پاوربانک دارای چهار درگاه خروجیA 5V/4.2A USB+یک درگاه ورودی Micro USB + یک درگاه USB Type-c PD با حد اکثر توان 20V/2A +یک عد کابل USB C-C و یک عدد کابل Micro USB

لازم به ذکر است از برتری های پاور بانک های pd این است ،برای اینکه بتوانند لپتاپ های جدید را شارژ کنند دارای خروجی 24 ولت باشند که علاوه بر این مزیت باید بیشتر از 8000 آمپر ظرفیت داشته باشند که پاور بانک انرجایزرمدلXP20001PD دارای این مشخصه میباشد

نکته بعد اینکه علاوه بر دستگاه های ذکر شده، جدیدترین مدل های آیپد نیز دارای درگاه Type-cمیباشند .

هنوز نمی‌توان با قطعیت اظهارنظر کرد، اما با توجه به فراگیر شدن این پورت در گوشی های پرچمدار، احتمالا به‌زودی شاهد این ویژگی در سایر موبایل‌ها و تبلت‌ها خواهیم بود، زیرا از نظر فنی مشکلی برای استفاده USB Power Delivery در این دیوایس‌ها وجود ندارد.

دیوایس ما به چه میزان توان برای شارژ شدن نیاز دارد؟

مزایای استفاده از USB POWER DELIVERY
        

پنج شنبه, 13 دی 1397 ساعت 09:52

کاربرد های پاور استیشن Energizer

پاوراستیشن انرجایزر

هیچ شکی نیست که در زندگی روزمره هنگامی که با مشکل اتمام شارژ تلفن همراه خود روبرو شوید و دسترسی به پریز برق و  پاوربانک نیز نداشته باشید ، مکانی یا جایی را نمی توانید به آسانی برای شاٰرژ دستگاه خود پیدا کنید.پاوراستیشن راه حل پیشنهادی کمپانی انرجایزر برای رفع این نیازمی باشد.

امروزه یکی ازبزرگترین مشکلات استفاده از تلفن های همراه و دستگاه های هوشمند تمام شدن شارژ آنها است ، که این مسئله مهم  می تواند  برای شرکت ها ومراکزی که قصد دارند بهترین خدمات را به مشتریان خود ارایه دهند یک فرصت مناسب به شمار آید. اما چگونه میتوان این مشکل را برطرف و به صورت یک خدمت وارزش افزوده به مشتری ارایه داد ؟ ‍‍‍‍

تصورکنید دریک رستوران یا کافی شاپ نشسته اید، یا مسافرهستید و درلابی هتل منتظر آماده شدن اتاقتان هستید که با مشکل اتمام شاٰرژ تلفن همراهتان روبرو می شوید، چاره چیست ؟ به دنبال یک پریز برق میگردید و یا ازگارسون می خواهید که برای شاٰرژ گوشیان فکری بکند ؟! همه به خوبی می دانیم مشکلات و خطرات این کارچیست …

شرکت انرجایزرتولید کننده مطرح انواع پاوربانک به تازگی فعالیت خود را درصنعت نیرو و انرژی گسترش داده است  که راه حل این شرکت برای این مشکل محصولی با نام   Power Station می باشد  .

این محصول می تواند جوابگوی نیازافراد هنگام اتمام شارژشان باشد و از سوی دیگر می تواند توسط مراکزارایه دهنده خدمات به عنوان یک سرویس  اضافه برای مشتری مداری بیشتر به حساب آید که  برای خدمات و برند شما تمایز ایجاد می کند .

شرکت انرجایزردو مدل PS80000  وPS20000 رابه عنوان محصولات پاوراستیشن خود معرفی کرده است.

پاوراستیشن انرجایزر PS20000

مدل PS20000دارای دوعدد پاور بانک با ظرفیت 10000mAمیباشد که هر کدام به تنهایی دارای دو خروجی USBو یک ورودی micro USBمیباشد. همچنین هر دو پاوربانک قابلیت شارژ شدن به صورت وایرلس با قرار گرفتن روی ایستگاه را دارند.علاوه بر آن بر روی خود ایستگاه شارژ دارای 4 عدد پورت خروجی اضاف میباشد که برای شارژ 4 دستگاه دیگر میتوان از آن استفاده کرد یعنی هر کدام جمعا قابلیت شارژ 8 دستگاه را بطورهمزمان دارد.

محتویات بسته آن 2 عدد پاور بانک با ظرفیت 10000mAیک عدد ایستگاه شارژر با 4 خروجی USB/ یک عدد کابل AC جهت انتقال ولتاژ به ایستگاه شارژ / 2 عدد کابل میکرو USB20 سانتی جهت انتقال ولتاژ از پاوربانک به گوشی، تبلت و ....

از کاربردهای این مدل میتوان به استفاده در منزل یا خارج از خانه برای دور همی های دوستانه یا حتی استفاده اعضای منزل اشاره کرد. یکی از معضلات این روزها برای کاربران تلفنهای همراه، نزدیک بودن به پریز برق و در دسترس بودن شارژر هست که با وجود یکی از این محصولات در منزل میتوان این دغدغه را در ذهن کم کرد.

پاوراستیشن انرجایزرPS80000

مدل PS80000 دارای هشت عدد پاور بانک با ظرفیت 10000mA میباشد که هر کدام به تنهایی دارای دو خروجی USB و یک ورودی micro USB میباشد. همچنین هرهشت پاوربانک قابلیت شارژ شدن به صورت وایرلس با قرار گرفتن روی ایستگاه را دارند. علاوه بر آن بر روی خود ایستگاه شارژ دارای 4 عدد پورت خروجی اضاف میباشد که برای شارژ 4 دستگاه دیگر میتوان از آن استفاده کرد یعنی هر کدام جمعا قابلیت شارژ20 دستگاه به طور همزمان را دارد.

 این پاوراستیشن برای اماکن عمومی مثل هتل ها، بیمارستانها، کتابخانه ها، باشگاههای ورزشی، دفاتر پیک موتوری، آژانسها، قابلیت استفاده دارد.یکی از دغدغه های امروزه صاحبان مشاغل و کسب و کار ، جذب مشتری و افزایش فروش میباشد که با پیشنهاد دادن سرویس شارژ به مشتریان زمانی که نیاز به شارژر دارند،میتوانید تا حدود زیادی به جذب مشتریان کمک کنید. یکی دیگر از استفاده های پاور استیشن ها در محیط کار میباشد که مدیران با قرار دادن پاور استیشن در محل کار خود میتوانند برای کارمندان حس خوب و رضایتمندی را ایجاد کنند.

قابلیت سری شدن

 

از قابلیتهای ویژه هر دو مدل پاوراستیشنها این است که میتوانند به صورت مدار سری با دیگر پاور استیشن ها اتصال پیدا کنند. هراستیشن دارای یک ورودی و یک خروجی جریان AC میباشد که با اتصال خروجی پاوراول به ورودی پاور دوم میتوان جریان AC  را تا 4 استیشن منتقل نمود با این حساب اگر در مکانی شما تعداد 4 استیشن 80000mA  را سری کنید ، درواقع میتوانید تعداد 80 دستگاه گوشی،تبلت،هندزفری،دوربین های GOproو... را شارژ کنید.

طراحی کم حجم

 

کاربری آسان

 Quick Charge یا شارژ سریع چیست؟

شارژ سریع Qualcomm Quick Charge ، توانایی شارژ سریعتر موبایل و یا تبلت شما در خانه و مهمتر زمانی که شما برای بیرون رفتن عجله دارید را دارد. این ممکن است یکی از بزرگترین پیشرفت و بهبودهایی باشد که تا بحال در تکنولوژی موبایل دیده ایم.

با تکنولوژی Quick Charge 3.0 شما می توانید دستگاه های سازگار را 4 برابر سریعتر از دیگر تکنولوژی های مرسوم شارژ کنید.اگر شما یک گوشی به تازگی خریداری کرده اید، یک شانس خوب وجود دارد و آن این است که منبع ولتاژ داخل جعبه، توانایی شارژ کردن گوشی شما را سریعتر از هر شارژر دیگری که در خانه دارید داشته باشد.

این قطعه کوچک جادویی Quick Charge نامیده می شود. این یک فرآیند دو مرحله ای است که تضمین می دهد عملیات شارژ هم سریعتر و هم بصورت امن تر از دیگر تکنولوژی های موجود در حال حاضر انجام گیرد. در پایان سال 2016 شرکت Qualcomm تکنولوژی Quick Charge 3.0 را به بازار عرضه کرد.

به لطف این تکنولوژی سطوح بالایی از الکتریسیته به باتری دستگاه جریان پیدا می کنند تا بهره وری شارژ آن را به بالاترین میزانش برسانند. جدیدترین محصولات ساخته شده با بهره گیری از این فناوری، باتری های خود را با ولتاژ بالاتری شارژ می کنند و در نتیجه نرخ ولتاژ بالاتری از کابل های دستگاه عبور می کند.

 

با استفاده از علوم پایه یکسانی که این شرکت برای تکنولوژی Quick Charge 2.0 انجام داد، شما قادر خواهید بود که تلفن های هوشمند خودتان را با تکنولوژی QC 3.0 حتی سریعتر شارژ کنید.

با این همه، هم تلفن هوشمند و هم شارژر باید با آن ولتاژ و جریان سازگاری داشته باشند. تلفن همراه شما ممکن است که از جریان 9 ولت/2 آمپر پشتیبانی کند اما اگر شارژر آن از نوع 1 آمپری باشد آنگاه فرایند شارژ دستگاه طولانی تر خواهد شد.

به همین ترتیب اتصال یک شارژ 2 آمپری به دستگاهی که می تواند صرفا جریان های 0.75 آمپری را بپذیرد نیز تاثیری در سرعت شارژ آن نخواهد داشت.

از همین رو می توان یک تلفن هوشمند را با استفاده از شارژر های جریان بالا با سرعت بالاتری شارژ کرد.

کوالکام مدعی شده که این فناوری می تواند برخی از دستگاه ها را ظرف تنها 35 دقیقه تا 80 درصد شارژ کند اما به ندرت پیش آمده که این شرکت در مورد زمان لازم برای شارژ کامل دستگاه ها حرفی به میان بیاورد چراکه عملکرد فناوری مورد بحث در این صورت چندان هم قابل توجه نیست در حالی که بدون این تکنولوژی یعنی با اسـتفاده از شارژرهای مرسوم (5ولت – 1آمپر) در عرض 30 دقیقه تنها به 12 درصد شارژ رسیده است.

Quick Charge 2.0

QC 2.0 تکنولوژی ارائه شده توسط شرکت Qualcomm می باشد .

طبق شرح این کمپانی :

یک مجموعه کامل و جامع از تکنولوژی های مدیریت باتری برای شارژ دستگاه شما با استفاده از کابل Micro USB می باشد.

دو نیاز برای QC 2.0، گوشی های هوشمند یا تبلت های دارای پردازشگر Snapdragon و منبع ولتاژ دارای QC 2.0 می باشند.

بدلیل اختصاصی بودن این مکانیسم، هم منبع ولتاژ و هم موبایل و تبلت ها توسط Qualcomm به منظور عملکرد مناسب مجاز و تصدیق شده اند.

هر گوشی هوشمندی که دارای این تکنولوژی است دارای منبع ولتاژ سازگار می باشد و طول عمر باتری با استفاده از QC، بیشتر از طول عمر میانگین یک گوشی هوشمند که در حدود 2 سال است نیز خواهد بود.

Quick Charge 3.0

Quick Charge 3.0 به روش یکسانی نسبت به ورژن های قبلی پیکربندی شده است .

تمامی تجهیزات QC 3.0 بصورت کامل با تمامی دستگاه های QC 2.0 و QC 1.0 سازگار هستند.

QC 3.0 درگاه هایی نظیر USB Type-A ، USB Type-C، Micro USB و همچنین برخی درگاه های اختصاصی را پشتیبانی می کند.

بنابراین برای تمامی تولیدکنندگان استفاده از QC 3.0 در ابعاد وسیعی از شارژرها و دستگاه ها آسان است.

QC 3.0 درجدیدترین پردازشگرهای Qualcomm Snapdragon نظیرSnapdragon 820, 620, 618, 617 نیز موجود خواهد بود.

با این همه، یکی از جالب ترین نکات قابل توجه این است که نسخه 3.0 این فناوری در قیاس با نسخه قبلی اش رنج ولتاژ وسیع تری دارد و این بار شرکت ارائه کننده آن، روی بهبود بهره وری و مقرون به صرفگی تکنولوژی یاد شده تاکید کرده است.

اما اصلی ترین قابلیتی که همراه با QC 3.0 به دستگاه های موبایل می آید INOV یا (مذاکره هوشمند برای ولتاژ بهینه) نام دارد که خروجی جریان بهینه تر و چرخه شارژ بهتر را برای دستگاه به ارمغان می آورد.

لازم است یاددآور شویم که باتری های مختلف نیازمند ولتاژ شارژ متفاوت هستند. نسخه 3.0 این تکنولوژی از چهار مدل مختلف با سطوح ولتاژ مختلف پشتیبانی می کند که عبارتند از 5 ولت/ 2 آمپر، 9 ولت/2 آمپر، 12 ولت/ 1.67 آمپر و 20 ولت.

اما قابلیت INOV تکنولوژی Quick Charge 3.0 با دستگاه ارتباط برقرار می کند تا ولتاژ مورد نیازش را پشتیبانی از یک رنج وسیعتر ولتاژ-200mV، از 3.6V به 20V افزایش می دهد.

مزیت دیگر قابلیت INOV این است که می تواند به صورت پویا ولتاژ شارژ باتری را در چرخه شارژ تنظیم نماید. همین که یک باتری شارژ می شود، به تدریج میزان جریان دریافتی اش هم کمتر خواهد شد و علت اینکه 20 درصد باقی مانده باتری دیرتر از مراحل اولیه پر می شود نیز تا حدودی به همین خاطر است.

کوالکام اعلام کرده که تکنولوژی جدید آن به دستگاه های موبایل امکان می دهد ولتاژ کافی برای رسیدن به جریان شارژ مطلوب را درخواست کنند و درنتیجه بهره وری را به بالاترین میزانش می رساند.

اما این کار از آن جهت مفید است که میزان انرژی اتلاف شده در جریان، فرایند شارژ را به حداقل می رساند. تا پیش از این، ولتاژ اضافه ای که برای شارژ باتری مورد استفاده قرار نمی گرفت به صورت گرما هدر می رفت و علاوه بر اینکه باعث گرم شدن تلفن هوشمند شما می شد، طول عمر باتری را نیز کاهش می داد.

حالا کوالکام مدعی شده که نسخه 3.0 این تکنولوژی 38 درصد نسبت به نسخه قبلی مقرون به صرفه تر است و این یعنی ذخیره سازی انرژی به شکل پایدار.

نسخه 3.0 در مقایسه با 2.0

در اینجا می توانید مشاهده کنید که میزان انرژی ارائه شده توسط Quick Charge نسبتا پایدار مانده اما بالارفتن ولتاژ باعث شده که فرایند شارژ با سرعت بیشتری انجام شود. به لطف نسخه سوم این فناوری، باتری دستگاه می تواند طیف وسیع تری از ولتاژ ها را درخواست کرده و در نتیجه علاوه بر اینکه سریع تر شارژ می شود مقرون به صرفگی بیشتری هم خواهد داشت.

مهم ترین نکته اما این است که کوالکام سازگاری لازم با نسخه های 2.0 و 1.0 این فناوری را نیز ایجاد کرده است. به این ترتیب همزمان با اینکه میزان ولتاژ مصرفی توسط موبایل شما مدیریت می شود، می توانید بیشترین میزان ولتاژ را به لطف شارژ های پشتیبانی کننده به دستگاه خود انتقال دهید.

با این همه در نظر داشته باشید که اگر بخواهید موبایل های نسل جدید را با شارژرهای قدیمی شارژ کنید نمی توانید سرعت این فرایند را به میزان زیادی بالا ببرید.

کوالکام پشتیبانی از این فناوری را به تمامی Chipset های خود اضافه کرده است، با این همه همچنان به تولیدکنندگان دستگاه های موبایل و تبلت بستگی دارد که بیشترین بهره وری را از آن ببرند.

تکنولوژی ای که شرکت انرجایزر در پاور بانک های خود در مدل های UE10004QC و UE10013CQ وxp10002CQ و UE10016 و UE15002CQ و UE20100CQ وUE20015CQ و QE10000CQ استفاده کرده است از این نسل یعنی Quick Charge 3.0 است .

لازم به ذکر است که جهت شارژ کردن این پاور بانک ها حتما نیاز است از شارژری استفاده شود که از تکنولوژی کوالکام پشتیبانی میکند و مابقی شارژرهایی که تکنولوژیfast charging را پشتیبانی میکنند توانایی شارژ کردن دستگاه های کوییک شارژ کوالکام را ندارند

نکته جالب اینکه در پاور بانک انرجایزر مدل XP10002PD  مبحث گفته شده صدق نمیکند و این مدل پاور بانک توانایی پشتیبانی از تمامی شارژرهای fast chargeرا دارد.

Quick Charge 4.0

به لطف تکنولوژی شارژ سریع ۴ کوالکام، تلفن‌های هوشمند مجهز به این تکنولوژی و آداپتورهای سازگار با آن، از امنیت بالاتری برخوردار هستند و در برابر حرارت‌ بالا و نوسان ولتاژ آسیب کمتری میبینند.

کمپانی کوالکام همچنین خاطرنشان شده است که لایه‌های امنیتی بیشتری به تکنولوژی جدید خود اضافه کرده تا به جلوگیری از شارژ بیش‌ازحد گوشی کمک کنند. محصولاتی که در آن‌ها از شارژ سریع ۴ استفاده شود، قابلیت سازگاری با شارژ سریع ۲.۰ و ۳.۰ را نیز دارند

.

با این حال، با در نظر داشتنِ ماهیتِ پیش‌رونده‌ی فناوری در حوزه‌های مختلف، بدونِ شک پس از گذشتِ مدتی، نیاز به بهبود و ارتقاء در هر محصولی دیده می‌شود. اکنون به‌نظر می‌رسد کوالکام، به‌ عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی پردازنده‌های موبایلی در جهان، قصد دارد نسل آتی فناوری شارژ سریع را در سال ۲۰۱۹ میلادی در دسترس تولیدکنندگان قرار دهد.

این شرکت آمریکایی قصد دارد تا با استفاده از نسل جدید فناوری شارژ سریع، زمان شارژشدنِ دستگاه‌ها را تا کمتر از ۳۰ دقیقه کاهش دهد؛ این در حالی است که وقوع چنین اتفاقی، باعث افزایش ظرفیت باتری‌ها نیز می‌شود.

نسل بعدی فناوری شارژ سریع احتمالاُ با نام Quick Charge 5.0 و در کنار پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۱۵، سال آینده‌ی میلادی معرفی خواهد شد.با این حال در مورد جزئیات این فناوری جدید تا زمانی که به بازار عرضه نشده است با قاطعیت نمیتوان سخن گفت.

پاوربانک در واقع یک شارژر همراه است که می‌توان از آن برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی مختلف استفاده نمود. این دستگاه در مواقعی که شارژ گوشی یا تبلت‌تان خالی می‌شود و به منبع برق دسترسی ندارید می‌تواند بسیار کاربردی باشد. همان طور که از نامش پیدا است، پاور بانک در واقع یک منبع ذخیره‌سازی انرژی است که می‌توان آن را به راحتی جابجا نمود. نام آن از دو لغت لاتین پاور و بانک گرفته شده که به معنی منبع انرژی است.
شرکت انرجایزر یکی از تولیدکنندگان به نام، در زمینه ی شارژر همراه (پاور بانک) میباشد.

 

از مهم ترین خصوصیات بارز پاور بانک های انرجایزرمیتوان به Power Safe Management یا مکانیزم داخلی حفاظت از مدارها، برای ایمنی بیشتر اشاره کرد. در واقع،این مکانیزم مدارهای دستگاه را در مقابل جریان بیش از حد، اتصال کوتاه، و تخلیه بیش از حد جریان در زمانی که دستگاه در حال شارژ شدن است محافظت می نماید.
این مزیت در پاور بانک باعث میشود، زمانی که شارژ باطری کامل شد انتقال جریان الکتریسیته توسط پاور بانک قطع شود. چون شارژ بیش از حد، عمر باطری پاور بانک و دستگاه در حال شارژ اعم از موبایل تبلت و ... را کوتاه می‌کند و از مواردی همچون آتش سوزی بر اثر داغ شدن بیش از حد باطری دستگاه ها جلوگیری میکند.
پس شارژر همراهی همچون پاور بانک های انرجایزر با تکنولوژی Power Safe Management را انتخاب کنید که سیستم حفاظتی در مقابل جریان الکترسیته را داشته باشد تا از موارد آسیب رسان برای گوشی یا تبلت شما و حتی خود پاور بانک جلوگیری کند.

با توجه به محدودیت هارد درایو‌ها و افزایش داده‌هایی که باید ذخیره شوند در کنار تغییر الگوی ذخیره‌سازی، نوارهای مغناطیسی دوباره به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل برای ذخیره‌سازی مطرح شده‌اند.

 

پیشرفت‌های اخیر در تحلیل کلان‌داده و هوش مصنوعی انگیزه‌ی سازمان‌ها را برای جمع‌آوری کل اطلاعات مربوط به کسب‌وکارشان را بالا برده است. بر اساس قوانین مالی کنونی، مدت‌زمان حفظ رکوردها برای سازمان‌ها افزایش یافته است؛ بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌ها در هر سطحی باید اطلاعات بیشتری را ذخیره کنند.

بر اساس بررسی‌ها حجم داده‌های ثبت شده سالانه ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. درعین‌حال، سرعت افزایش ظرفیت هارد‌درایوهای مدرن که اغلب برای ذخیره‌سازی اطلاعات به کار می‌روند، نصف سرعت افزایش حجم داده‌ها است. خوشبختانه نیازی به دسترسی فوری به بخش زیادی از این اطلاعات وجود ندارد و برای این موارد نوار مغناطیسی بهترین گزینه است.

شاید با شنیدن اسم نوار مغناطیسی حلقه‌های بزرگ و حجیم فیلم‌های قدیمی مثل Desk Set یا Dr. Strangelove را به یاد بیاورید؛ اما در واقعیت نوار مغناطیسی هرگز از دور خارج نشده است.

حتی امروز هم اغلب اطلاعات در سراسر دنیا از جمله داده‌های علوم بنیادی مثل فیزیک ذرات و ستاره‌شناسی رادیویی، وراثت انسان و آرشیوهای ملی، اغلب فیلم‌های سینمایی، بانکداری، بیمه، کاوش‌های نفتی و ... هنوز هم روی نوارهای مغناطیسی نگه‌داری می‌شوند. حتی شغل بعضی افراد (که در زمینه‌های علوم مواد، مهندسی یا فیزیک تحصیل کرده‌اند) در زمینه‌ی بهبود ذخیره‌سازی نواری است.

نوار مغناطیسی از دور خارج نشده است اما این فناوری مشابه سال‌های گذشته نیست و تغییراتی داشته است. نوار مغناطیسی هم درست مثل دیسک سخت و ترانزیستور در طول ده‌ها سال دستخوش تغییر و تحولاتی شده است. اولین سیستم ذخیره‌سازی نوار دیجیتالی که به بازار عرضه شد، Model 726 شرکت IBM بود که می‌توانست تقریبا ۱.۱ مگابایت را روی یک حلقه‌ی نوار ذخیره کند.

امروزه یک کارتریج نوار مدرن می‌تواند تقریبا ۱۵ ترابایت اطلاعات را ذخیره کنند و یک کتابخانه‌ی نواری رباتیک قادر به ذخیره‌سازی ۲۷۸ پتابایت داده است. برای ذخیره‌سازی این حجم اطلاعات روی دیسک، ۳۹۷ میلیون عدد دیسک لازم است که اگر روی هم چیده شوند، برجی با ارتفاع ۴۷۶ کیلومتر را می‌سازند.

البته سرعت دسترسی به دیسک‌های سخت یا حافظه‌های نیمه‌رسانا بیشتر از نوار است؛ اما ذخیره‌سازی نواری مزایای زیادی دارد. برای مثال این روش از نظر انرژی بهینه‌تر است: پس از ضبط تمام داده‌ها، یک کارتریج نوار روی یکی از شیارهای کتابخانه‌ی رباتیک قرار می‌گیرد و برای این کار انرژی زیادی لازم نیست. حافظه‌ی نوار بسیار مطمئن است و چهار تا پنج مرتبه کمتر از هارد درایوها دچار خطا می‌شود.

نوارها به دلیل برخورداری از رمزنگاری تعبیه‌شده امنیت بالایی دارند. گذشته از این اگر کارتریج روی یک درایو نصب نشود، داده‌ها قابل دسترسی یا قابل تغییر نخواهند بود. این ویژگی با توجه به نسبت فزاینده‌ی داده‌های به سرقت رفته در حملات سایبری از جذابیت بالایی برخوردار است.

ماهیت آفلاین نوار مغناطیسی مزیتی برای مبارزه با نرم‌افزارهای باگ‌دار و معیوب است. برای مثال، در سال ۲۰۱۱ وجود نقص به‌روزرسانی‌های سخت‌افزاری گوگل منجر به حذف پیام‌های ذخیره‌شده درحدود ۴۰٬۰۰۰ حساب جیمیل شد. این اتفاق در حالی رخ داد که در مراکز داده‌ای مختلف این شرکت نسخه‌های متعددی از داده‌های ذخیره‌شده وجود داشت. خوشبختانه داده‌ها روی نوار هم ذخیره شده بودند و گوگل در نهایت توانست کل داده‌های ازدست‌رفته را از طریق بک‌آپ بازیابی کند.

حادثه‌ی جیمیل سال ۲۰۱۱ برای اولین بار افشا می‌کرد که ارائه‌کنندگان سرویس‌های ابری از نوار برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند. اخیرا مایکروسافت هم اعلام کرده است Azure Archive Storage از تجهیزات ذخیره‌سازی نواری IBM استفاده می‌کند.

علاوه بر این دلیل اصلی استفاده از نوار، صرفه‌ی اقتصادی آن است. هزینه‌ی ذخیره‌سازی نوار برابر با یک ششم هزینه‌ی نگه‌داری داده‌ها روی دیسک است، به همین دلیل حجم زیادی از داده‌ها روی سیستم‌های نواری ذخیره می‌شود؛ اما از آنجا که امروزه نوار کاملا از محصولات سطح مصرف‌کننده ناپدید شده‌ است، اغلب افراد از وجود آن اطلاعی ندارند. این در حالی است که فناوری ذخیره‌سازی نوار در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است و این پیشرفت‌ها در آینده هم ادامه خواهند داشت. در نتیجه نوار سال‌ها همراه فناوری بوده و سال‌های آینده نیز باقی خواهد ماند؛ اما چگونه؟

نوار به یک دلیل نجات پیدا کرد: ارزان بودن. این واسطه‌ی ذخیره‌سازی نسبت به گذشته ارزان‌تر شده است؛ اما آیا این تنها دلیل بقای نوار است؟ شاید فکر کنید اگر قابلیت ذخیره‌سازی داده‌های بیشتر روی دیسک‌های مغناطیسی کاهش پیدا کند، نوار هم با توجه به این‌که فناوری قدیمی‌تری است به همین سرنوشت دچار خواهد شد؛ اما به طرز شگفت‌آوری هیچ علائمی از کاهش ظرفیت نوار دیده نمی‌شود.

بر اساس نسبت تاریخی (۳۳ درصد در سال) افزایش ظرفیت ادامه پیدا می‌کند، به این معنی که هر دو تا سه سال یک‌بار می‌توان شاهد دو برابر شدن ظرفیت ذخیره‌سازی نوار بود. در این مورد به قانون مور در مورد نوار مغناطیسی مراجعه کنید. در عصر انفجار داده‌ای ثابت ماندن هزینه‌ی ذخیره‌سازی خبر خوبی است؛ اما برای پاسخ به این سؤال که چرا نوار از پتانسیل بیشتری نسبت به هارد درایوها برخوردار است درک چگونگی ظهور نوار و هارد درایو ضروری است.

داخل و بیرون: یک کارتریج نوار خطی Tape Open یا نوار باز (LTO) از یک حلقه تشکیل شده است. پس از ورود کارتریج، نوار به صورت خودکار وارد حلقه‌ای می‌شود که در مکانیزم درایو تعبیه شده است

نوار و هارد درایو هر دو مکانیزم فیزیکی ابتدایی و ساده‌ای برای ذخیره‌سازی داده‌های دیجیتال دارند. هر دو داده‌ها را در ترک‌های باریک موجود در دیواره‌ی نازک مواد مغناطیسی ذخیره می‌کنند، در این مواد خاصیت مغناطیسی بین دو وضعیت قطبی جابه‌جا می‌شود. اطلاعات هم به صورت یک مجموعه از بیت‌ها رمزنگاری می‌شوند که بر اساس وجود یا عدم وجود گذار قطبی، مغناطیسی در نقاط مشخص ترک ظاهر می‌شوند. از زمان معرفی نوار و هارد درایوها در دهه‌ی ۱۹۵۰، سازندگان هردو فناوری تابع شعار فشرده‌تر، سریع‌تر، ارزان‌تر بودند. در نتیجه، هزینه‌ی هر دو (بر اساس دلار به ازای هر گیگابایت ظرفیت) چندین مرتبه کاهش پیدا کرده است.

این کاهش هزینه‌ها نتیجه‌ی افزایش نمایی تراکم اطلاعات قابل ضبط روی هر میلی‌متر مربع از لایه‌ی مغناطیسی است. تراکم ناحیه‌ای هم حاصل تراکم ضبط در ترک‌های داده‌ای و تراکم ترک‌‌ها در جهت عمود است.

در ابتدا تراکم ناحیه‌ای نوارها و هارد درایوها یکسان بود، اما توسعه‌ی بازار و درآمد حاصل از فروش هارددرایوها سرمایه‌ی بیشتری را برای اقدامات بزرگ‌تر تحقیق و توسعه فراهم کرد و به‌این‌ترتیب سازندگان توانستند مقیاس ذخیره‌سازی را افزایش دهند. در نتیجه، تراکم ناحیه‌ای فعلی هارد درایوها تقریبا ۱۰۰ برابر بیشتر از جدیدترین درایوهای نواری است

بااین‌حال، به این دلیل که سیستم‌های نواری جدید سطح بیشتری برای ضبط دارند، ظرفیت کارتریج آن‌ها تا ۱۵ ترابایت هم می‌رسد که حتی از بزرگ‌ترین هارد درایوهای موجود در بازار هم بیشتر است. این در حالی است که هر دو فناوری فضای فیزیکی یکسانی را اشغال می‌کنند.

 

نوار و هارد درایو به غیر از ظرفیت، ویژگی‌های عملکردی بسیار متفاوتی دارند. طول زیاد نوار داخل کارتریج (که در حالت عادی به چند صد متر می‌رسد) باعث می‌شود سرعت دسترسی میانگین بین ۵۰ تا ۶۰ ثانیه باشد در حالی که سرعت دسترسی میانگین در هارد درایوها ۵ الی ۱۰ میلی‌ثانیه است؛ اما سرعت نوشتن در نوار به طرز شگفت‌انگیزی بالا است و دو برابر سرعت نوشتن در دیسک است.

در طی سال‌های گذشته، تغییر تراکم ناحیه‌ای داده‌ها روی دیسک‌های سخت از مقدار میانگین ۴۰ درصد در سال به ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است. دلیل این رفتار به ویژگی‌های فیزیکی برمی‌گردد: برای ثبت داده‌های بیشتر در یک ناحیه‌ی مشخص، باید به هر بیت بخش کوچک‌تری تخصیص داده شود. به‌این‌ترتیب سیگنال قابل دریافت هنگام خواندن داده‌ها کاهش پیدا می‌کند و اگر این کاهش سیگنال بیش‌ از حد باشد در بین نویزهای بافت‌های مغناطیسی دیسک از بین می‌رود.

با کوچک کردن بافت‌ها می‌توان نویز پس‌زمینه را کاهش داد؛ اما درصورتی‌که اندازه‌ی بافت‌های مغناطیسی بیشتر از یک حد مشخص کاهش پیدا کند، توانایی آن برای حفظ ثبات مغناطیسی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. کوچک‌ترین واحد قابل‌استفاده برای ضبط مغناطیسی محدوده‌ی سوپرپارامغناطیسی نامیده می‌شود.

تا همین چندی پیش این کاهش سرعت برای مصرف‌کنندگان واضح نبود، زیرا تولیدکنندگان دیسک درایو می‌توانستند آن را با اضافه کردن هدها و پلترهای بیشتر به هر واحد خنثی کنند و به این صورت ظرفیت کلی را افزایش دهند؛ اما فضای قابل دسترسی و هزینه‌ی اضافه کردن هدها و پلاترها تا حدودی تولیدکنندگان درایو را محدود کرده است.

تعداد کمی از فناوری‌های تحت توسعه می‌توانند مقیاس هارد درایو را فراتر از محدوده‌ی سوپرپارامغناطیسی ببرند. برای مثال می‌توان به فناوری‌هایی مثل ضبط مغناطیسی به کمک گرما (HAMR) و ضبط مغناطیسی به کمک مایکروویو (MAMR) اشاره‌ کرد، در این روش‌ها از بافت‌ها و دانه‌های کوچک‌تری استفاده می‌شود و ازاین‌رو امکان مغناطیسی شدن بخش‌های کوچک‌تر دیسک هم فراهم می‌شود؛ اما این روش‌ها هم هزینه‌ها و مشکلاتی را به دنبال دارند و حتی در صورت موفقیت مقیاس ارائه‌شده محدود خواهد بود.

برای مثال بر اساس پیش‌بینی شرکت وسترن دیجیتال ( که اخیرا برای عرضه‌ی هارد درایوهای MAMR در سال ۲۰۱۹ اعلام آمادگی کرده است) مقیاس تراکم ناحیه‌ای این فناوری تقریبا ۱۵ درصد در سال خواهد بود. در مقابل، تراکم ناحیه‌ی تجهیزات ذخیره‌سازی نواری زیر محدوده‌ی پارامغناطیسی است؛ بنابراین قانون مور برای نوارها بدون برخورد با بن‌بست‌های فیزیک پایه می‌تواند به مدت یک دهه یا بیشتر ادامه پیدا کند.

نوار هنوز هم فناوری دشواری است. ماهیت قابل حذف آن، استفاده از لایه‌ی پلیمری باریک به‌جای یک دیسک سخت و یکپارچه و ضبط هم‌زمان تا ۳۲ ترک به صورت موازی از موانع قابل توجه برای طراحان هستند. به همین دلیل تیم پژوهشی آزمایشگاه زوریخ IBM از دو راه می‌تواند مقیاسی پیوسته را برای نوار پیدا کند: تطبیق فناوری‌های هارد درایو یا اختراع روش‌های کاملا جدید.

در سال ۲۰۱۵ تیم پژوهشی فوجی فیلم ثابت کرد که می‌توان با استفاده از ذرات بسیار کوچک باریم در جهت عمود بر نوار، داده‌ها را با سرعتی ۱۲ برابر تراکم قابل دستیابی در فناوری‌های کنونی ضبط کرد؛ اخیرا یک تیم پژوهشی در همکاری با سونی نشان داده است که احتمال ضبط داده‌ها با تراکم ناحیه‌ای یکسان ۲۰ برابر بیشتر از جدیدترین درایوهای نواری است. اگر این فناوری در مقیاس تجاری عرضه شود، یک استودیوی فیلم که در حالت عادی برای ذخیره‌سازی کل آرشیو خود به امکانات ذخیره‌سازی دیجیتال با بودجه‌ای زیاد نیاز دارد، می‌تواند همان آرشیو را تنها روی یک نوار ذخیره کند.

سیل داده‌ها: کتابخانه‌های مدرن نواری می‌توانند صدها پتابایت داده را ذخیره کنند (سمت راست) در حالی که IBM 726 (سمت چپ) که در سال ۱۹۵۲ معرفی شد تنها قادر به ذخیره‌سازی چند مگابایت اطلاعات بود.

 

برای رسیدن به این درجه از مقیاس ذخیره‌سازی، پیشرفت‌های فنی زیادی لازم است. برای مثال یکی از کارهای انجام‌شده بهبود قابلیت خواندن و نوشتن هدها و ردیابی ترک‌های باریک روی نوار بود که عرض آن‌ها در آخرین نمونه‌ی نمایشی به ۱۰۰ نانومتر می‌رسید.

پژوهشگرها عرض قرائت‌گر داده‌ای (سنسور مقاوم مغناطیسی که برای خواندن ترک‌های ضبط‌شده‌ی داده‌ای به کار می‌رود) را از چند میکرومتر به کمتر از ۵۰ نانومتر رساندند. در نتیجه، نویز سیگنال قابل دریافت در قرائت‌گرهای باریک افزایش یافت. نویز به دست آمده با افزایش نسبت سیگنال به نویز واسطه خنثی شد. این نسبت برابر است با تابعی از اندازه و جهت‌گیری ذرات مغناطیسی و همین‌طور ترکیب‌، میزان هوار بودن و صیقلی بودن سطح نوار. پژوهشگرها علاوه بر کارهای قبلی توانستند پردازش سیگنال و طرح تصحیح خطا را هم بهبود دهند.

علاوه بر این پژوهشگرها برای اطمینان از دوام داده‌ها روی واسطه‌های ذخیره‌سازی جدید، ماهیت ذرات مغناطیسی را در لایه‌ی ضبط داده‌ها تغییر دادند و به‌این‌ترتیب ثبات آن‌ها را افزایش دادند؛ اما این تغییر ضبط داده‌ها را دشوارتر کرد تا جایی که مبدل نوار نمی‌توانست در واسطه‌ی ذخیره‌سازی جدید چیزی بنویسد؛ بنابراین از یک هد نوشتاری ویژه استفاده شد که میدان مغناطیسی آن از میدان مغناطیسی هدهای معمولی قوی‌تر بود.

 

با ترکیب این فناوری‌ها امکان خواندن و نوشتن داده‌ها در یک سیستم آزمایشگاهی با تراکم خطی ۸۱۸٫۰۰۰ بیت بر اینچ فراهم شد. (به دلایل تاریخی، مهندسان نواری سراسر دنیا تراکم داده‌ها را به اینچ اندازه می‌گیرند). فناوری جدید می‌تواند ۲۴۶٫۰۰۰ ترک در اینچ را کنترل کند، علاوه بر این واحد نمونه‌ی اولیه هم به تراکم ناحیه‌ی ۲۰۱ گیگابایت بر اینچ مربع رسید. فرض کنید ۱٫۱۴۰ متر نوار را بتوان در یک کارتریج جای داد (بر اساس کاهش ضخامت واسطه‌های نواری جدید، این مقدار منطقی است) در این صورت تراکم ناحیه‌ای هم‌ارز با ظرفیت ۳۳۰ ترابایت کارتریج است. این یعنی ظرفیت ذخیره‌سازی یک کارتریج برابر است با یک گاری پر از هارد درایو.

در سال ۲۰۱۵، کنسرسیوم ذخیره‌سازی اطلاعات شامل شرکت‌هایی HP، IBM، اوراکل و کوانتوم با همکاری گروه‌های پژوهشی نقشه‌ی راه بین‌المللی ذخیره‌سازی نوار مغناطیسی را منتشر کردند. بر اساس پیش‌بینی آن‌ها تراکم ناحیه‌ای واسطه‌های ذخیره‌سازی نواری تا سال ۲۰۲۵ به ۹۱ گیگابایت بر اینچ مربع خواهد رسید. این روند نشان می‌دهد این میزان تا سال ۲۰۲۸ از ۲۰۰ گیگابایت در اینچ مربع هم بیشتر شود.

مؤلفین این نقشه‌ی راه به آینده‌ی حافظه‌ی نواری امیدوار بودند اما بر اساس تصور برخی، آن‌ها بیش از حد خوش‌بین هستند. بر اساس آزمایش‌های اخیر رسیدن به مقیاس ذخیره‌سازی ۲۰۰ گیگابایت در اینچ مربع کاملا امکان‌پذیر خواهد شد؛ بنابراین در صورت ثابت ماندن روند توسعه این آمار در کمتر از یک دهه به حقیقت تبدیل خواهد شد.

نوار را می‌توان از آخرین فناوری‌های اطلاعاتی در نظر گرفت که تابع قانون مور است و این قانون را برای دهه‌ی آینده حفظ خواهد کرد نه بیشتر. این روند مزیت هزینه‌ای نوار نسبت به هارد درایو و دیگر فناوری‌های ذخیره‌سازی را افزایش می‌دهد. اگرچه تصور افراد نسبت به نوار، بیشتر در فیلم‌های سیاه و سفید خلاصه شده است، اما استفاده از نوار مغناطیسی در سال‌های آینده همچنان ادامه خواهد داشت. اگرچه به‌ندرت نوار را خارج از حوزه‌ی فیلم‌های سیاه و سفید دیده باشید و برایتان قدیمی باشد، اما آینده‌ی ذخیره‌سازی به آن وابسته است.

 

 

شنبه, 03 شهریور 1397 ساعت 06:15

نحوه پارتیشن بندی هارد دیسک

پارتیشن بندی عبارت است از تقسیم کردن فضای هارد دیسک به یک یا چند قسمت به طوری که هر یک از این قسمت ها از دید کاربر همانند یک فضای مستقل عمل می کنند. امروزه با افزایش فضای هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال پارتیشن بندی به امری تقریبا غیرقابل اجتناب بدل شده است، علت هم آن است که چند فضای تفکیک شده راحت تر از یک فضای بزرگ نامرتب اطلاعات را نگهداری می کنند. کامپیوترهای امروزی به هارد دیسک های با ظرفیت بالا مجهزند اما این فضا معمولا به نحو مناسب مدیریت نمی شوند. به طور معمول اطلاعات خود شما، فایل ها و برنامه های ویندوز در کنارهم روی درایوC می نشینند و اگر اتفاقی برای ویندوز بیافتد، نرم افزارهای کاربردی نصب شده روی سیستم از بین می روند ولی اطلاعات و فایل های ذخیره شده در درایو C باقی می مانند. با تقسیم بندی فضای هارد به دو یا چند قسمت، در واقع این فضا به دو یا چند فضای مستقل از هم تقسیم می شود که آسیب دیدن نرم افزاری یکی، هیچ تاثیری روی اطلاعات بقیه درایوها نمی گذارد و می توانید فایل های اطلاعاتی خود را از فایل های برنامه ای ویندوز جدا کرده و اسناد، عکس ها و فیلم های خود را حتی در صورت از کار افتادن ویندوز حفظ نمایید.
مهمترین دلیل پارتیشن بندی استفاده بهینه از فضای هارد و دسترسی آسانتر و سریع تر به اطلاعات طبقه بندی شده می باشد. برای مثال کمدی را در نظر بگیرید که کل فضای آن یکپارچه است طبیعتا قرار دادن لباسهای بلند همراه با لباسهای دیگر همراه با تجهیزات دیگر در داخل آن بسیار مشکل می شود و فضای هارد دیسک ها هم اینگونه است؛ یعنی با تقسیم بندی فضای داخلی آن بهتر می توان از فضای موجود بهره برد.
یکی از دلایلی که بسیاری از کاربران به خاطر آن از سیستم خود به طور کامل بکاپ نمی گیرند این است که جایی برای نگهداری فایل بکاپ ندارند. دریافت فایل پشتیبان روی دیسک نیز هم وقت گیر است و هم اگر قرار باشد به طور منظم این کار را انجام دهید، کار بسیار پر زحمتی است. اما دریافت بکاپ روی هارددیسک، هم سریع است، هم آسان و هم بی دردسر. البته به ندرت پیش می آید که دو هارد دیسک روی یک سیستم وجود داشته باشد، اما خوشبختانه اگر دو پارتیشن داشته باشید، می توانید از دومی به عنوان بکاپ پارتیشن اول استفاده نمایید. در این حالت می توانید کل ویندوز را روی پارتیشن دوم بک آپ بگیرید تا هر وقت ویندوز از کار افتاد یا دچار مشکل شد ظرف مدت کوتاهی، آن را با تمام برنامه ها و نرم افزارهایش برگردانید. البته توجه داشته باشید که این کار شما را از خطر آسیب دیدگی فیزیکی هارد نجات نمی دهد، یعنی اگر هارددیسک به طور فیزیکی دچار ایراد شود و قابل استفاده نباشد دیگر نمی توانید از فایل پشتیبان داخل آن استفاده کنید. از همین رو همیشه بهتر است که یک نسخه دوم از اطلاعات خود را نیز روی سی دی یا دی وی دی داشته باشید.
برای داشتن درکی بهتر از نحوه پارتیشن بندی هارد، بهتر است ابتدا با خود هارد دیسک به صورت پایه ای آشنا شوید. یک هارد به صورت فیزیکی از چند دیسک مغناطیسی ساخته شده است که در فواصل بسیار کم روی همدیگر قرارگرفته اند و یک محور مرکزی آن ها را در جای خود ثابت نگه می دارد. این صفحات حول این محور می چرخند و می توانند اطلاعات مغناطیسی را در هر دو روی خود ذخیره کنند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی صفحات هدهایی تعبیه شده اند که قابل حرکت هستند.

 

در سیستم پارتیشن بندی هارد دیسک سه نوع پارتیشن پایه وجود دارد:

1- Primary
2- Extended
3 Logical

 

پارتیشن های Extended میتوانند به Logical قسمت شوند .
هر هارد دیسک می تواند شامل چهار پارتیشن Primary باشد، یا میتوان یک هارد دیسک را به سه پارتیشن Primary و یک پارتیشن Extended تقسیم کرد .
زمانی که شما در یک هارد دیسک چند پارتیشن Primary داشته باشید تنها می توانید در هر زمان یکی از آنها را Active نمایید و سایر پارتیشن ها مخفی (Hidden) خواهند بود.
این پارتیشنها به صورت فیزیکی درون هارد دیسک وجود دارند اما در سیستم عامل دیده نمیشوند که دلیل این امر Master Boot Record یا همان اولین سکتور فیزیکی هارد دیسک میباشد .
برای سیستم یک میز پارتیشن یا partition table تعریف میشود که پارتیشن فعال یا همان Active Partition را به سیستم عامل نشان میدهد و باعث میشود که قسمت پردازش بوت سیستم به آن پارتیشن فعال (Active Partition) پرش نماید .
یک درایو Primary تمام درایوهای Logical مشتق شده از نوع Extended را تحت پوشش قرار میدهد. به شکل زیر توجه نمایید:

یکی از ویژگیهای درایوهای Primary که در سیستمهای multi-boot توصیه میشود از آنها استفاده شود این است که این درایوها کلا از دسترس یکدیگر خارج میباشند و دقیقا به همین دلیل پیشنهاد میشود در هر ویندوزی یک درایو Primary نصب گردد تا به این ترتیب اگر یکی از ویندوزها دچار آسیب و یا ویروس شد ویندوز دیگر بدون کوچکترین مشکلی به کار خود ادامه دهد و ویروس و ... نمیتوانند هیچ دسترسی به آن داشته باشند.
در دو قسمت میتوانم مهمترین تفاوت یک درایو Primary و یک درایو Logical را به این شکل بیان کنم :
1- قابلیت بوت شدن یا اصطلاحا bootable بودن آن و اکتیو شدن مختص به درایو Primary است و در درایو Logical وجود ندارد ( دقیقا به دلیل MBR یا همان Master Boot Record) به تصویر زیر دقت نمایید :

2- تفاوت در برچسب گذاری درایو یا Drive Letter در سیستم DOS (که البته تاثیر آن را در سیستم عامل نیز مشاهده میکنید)؛ به بیان دیگر برای نامگذاری یک درایو Primary باید از حروف C و D و در صورت بیشتر بودن تعداد درایو های Primary از حروف E و F استفاده نمایید (به ترتیب)، در صورتی که نمی توان یک درایو Logical را با برچسب C ایجاد نمود.

از دیگر مزایای پارتیشن بندی آن است که می توان چندین سیستم عامل را روی دستگاه کامپیوتر داشت. برای نمونه، بسیاری ویندوز XP ،7 و 8 را در سیستم خود دارند و در واقع از طریق پارتیشن بندی پارتیشن بندی می توان بدون تداخل، سیستم عاملهای مختلف را روی درایوهای متعدد داشت.
در حال حاضر File Systemهای مختلفی وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به FAT یا File Allocation Table اشاره نمود که از زمان ارائه DOS مورد استفاده بوده و به FAT16 مشهور می باشد. این سیستم که هنوز هم توسط ویندوزهای مختلف شناسایی می شود، در زمان خودش بسیار خوب بود. ولی بعدها که هارد دیسکهای ظرفیت بالا به بازار آمدند کارایی خود را از دست داد و دیگر امکان مدیریت مناسب حجم های بالا را نداشت. در سیستم FAT16 نمی توان پارتیشن های بزرگتراز 2 گیگابایت داشت که این از جمله محدودیت های مهم آن به شمار می رود. به همین خاطر از ویندوز 98 به بعد، سیستم دیگری به نام FAT 32، که نسخه تکمیل شده FAT16 بود معرفی شد، این فایل سیستم بسیاری از اشکالات FAT16 را از میان برداشت از جمله آنکه امکان داشتن پارتیشنهایی به بزرگی 2 ترابایت ( 2000 گیگابایت) نیز برای کاربران فراهم شد ولی همچنان محدودیت حجم فایل وجود داشت؛ یعنی حداکثر اندازه یک فایل می توانست 4 گیگابایت باشد.
البته یادآور می شود که این فایل سیستم هنوز هم توسط تمامی سیستم عاملهای مایکروسافت (البته از ویندوز 98 به بالا) شناسایی می شود. NTFS یا New Technology File System که با ویندوز NT به بازار آمد و می توانست اشکالات FAT یا FAT32 را در هاردهای بزرگ از میان بردارد و به عنوان یک فایل سیستم برای هاردهای ظرفیت بالا و هاردهای سروری مورد استفاده قرار گیرد. از خصوصیات این فایل سیستم می توان به قابلیت رمزگذاری اطلاعات, محدود کردن دسترسی بر اساس کاربر، عدم محدودیت اندازه فایل و پارتیشن و جلوگیری از نوشتن اطلاعات بر روی نقاط معیوب هارددیسک (Bad Sector) نام برد. چندی بعد مایکروسافت سیستم فایل exFAT را همراه با ویستا SP1 ارائه کرد که قرار بود همراه با ویندوز ویستا ارائه شود .FAT32 سیستم فایلی است که برای اکثر کاربران ویندوز آشنا است. در ابتدا، سیستم عامل ویندوز 95 از FAT32 پشتیبانی می کرد و این مسأله تا ویندوز XP ادامه داشت. البته FAT32 دارای مشکلاتی بود که در سیستمهای مدرن خود را نشان داد.

 

Extended File Allocation Table"exFAT"

ExFAT که از آن تحت عنوان FAT 64 هم یاد می شود توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده و از فایل سیستم های FAT پیشرفته تر است و به صورت اختصاصی برای فلش ها طراحی شده است. در سیستم exFAT هدف اصلی ارائه قابلیت های پیشرفته مورد نیاز در سیستم NTFS است، اما این قابلیت ها باید فاقد ساختار کلی Metadata یا همان Data of Data باشند. همانطور که از اسم FAT 64 پیداست، در این سیستم، ظرفیت فایل ها به اندازه ی 264 افزایش یافته که این امر، ظرفیت فایل ها را تا 16 exaByte بالا می برد و همانطور که می دانید این تغییر همخوانی لازم را با افزایش حجم کلاسترها (که اخیرا به صورت 32 MB پیاده سازی شده) دارد.

 

آموزش پارتیشن بندی هارد با نرم افزار Acronis Disk Director Home

یکی از بهترین قابلیت های این نرم افزار آن است که بدون پاک نشدن اطلاعات قادر به تغییر حجم یک پارتیشن و جابجایی آن است.
به این نکته توجه داشته باشید که قبل از پاتیشن بندی حتماً از اطلاعات شخصی مثل فیلم های خانوادگی، تصاویر شخصی و اطلاعات مهمی که فکر می کنید ممکن است پاک شوند، پشتیبان بگیرید و به هیچ وجه در هنگام پارتیشن بندی سیستم را ریست نکنید.

 

مرحله اول: نرم افزار را اجرا کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، برنامه ابزارهای قابل پارتیشن بندی نصب شده روی کامپیوتر را نمایش میدهد.

در تصویر زیر قسمتی که با کادر قرمز مشخص شده است تعداد پارتیشن ها همراه با حجم آنها را نمایش میدهد.

همانطور که مشاهده می کنید در این سیستم یک پارتیشن Primary و 3 پارتیشن Logical دیده می شود. روش کار به این صورت است که وقتی یک پارتیشن را انتخاب می کنید گزینه های مختلفی در قسمت چپ برنامه فعال می شود. در مرحله اول فرض کنید می خواهید یکی از پارتیشن ها را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید برای انجام اینکار روی پارتیشن مورد نظر خودتان، یکبار کلیک کنید تا گزینه های قسمت چپ برنامه فعال شود.

یک صفحه همانند تصویر زیر باز می شود. همانطور که مشاهده می کنید بالای صفحه پارتیشن انتخابی شما با توجه به ظرفیت آن به دو قسمت تقسیم شده است. در صورتی که می خواهید حجم پارتیشن دوم را بیشتر یا کمتر کنید می توانید خط بین دو پارتیشن را به طرفین حرکت دهید یا در کادرهایی که با رنگ قرمز مشخص شده است ظرفیت پارتیشن جدید را برا اساس مگابایت وارد نمایید .(به تصاویر زیر دقت کنید)

بعد از اینکه ظرفیت پارتیشن جدید را مشخص کردید بر روی عبارت OK کلیک کنید (به تصویر زیر دقت کنید پارتیشن 4 تا شد).

دقت داشته باشید که تا بر روی آیکون     Commit pending operations کلیک نکنید چراکه تغییرات اعمال نمی شود.     سپسروی کلید مورد نظر کلیک کنید و در مرحله بعدی با انتخاب     Continue پارتیشن ساخته شده را به لیست پارتیشن های خود اضافه نماید 

ممکنه این مرحله بسته به ظرفیت پارتیشن جدید و مشخصات سیستم زمان زیادی ببرد.

بعد از ایجاد پارتیشن جدید در صورتیکه نخواستید می توانید با کلیک بر روی آیکون Delete Volume پارتیشن آن را حذف کنید. با کلیک بر روی آیکون Change Latter و Change Label می توانید اسم پارتیشن و درایو را  تغییر بدهید. با کلیک بر روی Browse Files پیش نمایشی از محتویات داخل پارتیشن را می توانید مشاهده کنید. با کلیک بر روی گزینه Convert To Primary می توانید نوع هارد را به Primery تغییر دهید. در زمانی که درایو شما Primery باشد این گزینه به Logical تغییر نام خواهد یافت که تغییر آن پیشنهاد نمی شود.

برای اتمام مراحل و آغاز عملیات فقط کافی است روی گزینه Commit pending Operations کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

پارتیشن بندی هاردی که فقط یک پارتیشن دارد (مخصوص لپ تاپ و هاردهای اکسترنال) 

فرض کنید یک لپ تاپ یا هارد اکسترنال خریده اید که فقط یک پارتیشن دارد یا هارد کامپیوتر خودتان را می خواهید فرمت کنید و مجددا پارتیشن بندی کنید. در این صورت باید چکار کرد؟ اگر هارد شما روی کامپیوتر وصل باشد که مشکلی ندارد ولی پارتیشن بندی لپ تاپهایی که ویندوز اورجینال روی آنها نصب هست و نیز هاردهای اکسترنالی که هنوز پارتیشن بندی نشده، در محیط ویندوز تقریبا غیر ممکن است و حتما باید از یک نرم افزار خاص استفاده کرد.
دقت داشته باشید که در هنگام تغییر فضای درایو C ممکن است نرم افزار از شما درخواست راه اندازی مجدد سیستم را نماید که در این صورت می بایستی راه اندازی را تایید نمایید

مقدار فضایی که می خواهید برای درایو یا پارتیشن C مشخص کنید را از طریق کادر بالا یا از طریق دو کادری که با رنگ قرمز مشخص شده است بر حسب مگابایت وارد کرده و بر روی کلید OK کلیک کنید.

روی گزینه Commit pending Operations کلیک کنید.

نکته کاربردی دیگر برای استفاده از این نرم افزار تغییر فرمت هارد می باشد که برای این کار نخست لازم است که روی گزینه Format کلیک کرده و در پنجره باز شده تغییر فرمت مورد نظر را اعمال نمایید. قالب دستگاهایی که مالتی مدیا هستند FAT32 را به عنوان پیش فرض می شناسند و فرمت EXFAT و NTFS اکثراً برای دسکتاپ ها و لپ تاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیت بزرگ این دو فرمت امکان جابجایی فایلهایی با حجم بالاتر از 4 گیگ می باشد که امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد. همچنین نرم افزارهای متعدد دیگری مانند EaseUS Partition Master و Paragon Partition Manager – که همگی ساختار یکسانی دارند- نیز وجوددارند که میتوان برای پارتیشن بندی از آنها استفاده نمود.

 

دوشنبه, 22 مرداد 1397 ساعت 05:27

درایو‌های SSD چه مدت عمر می‌کنند?

درایوهای پرسرعت اس‌اس‌دی وسایل ایده‌آلی برای ذخیره‌سازی اطلاعات هستند؛ اما علاوه بر قیمت بالا، طول عمر آن‌ها نیز نگرانی دیگر کاربران است.

وقتی حافظه‌ی فلش با ظرفیت بالا به‌عنوان جایگزینی برای هارددیسک‌ به بازار عرضه شد، بیشترین نگرانی درباره‌ی طول عمر آن‌ بود. کاربران ذهنیت خوبی درباره اعتمادپذیری هارددیسک‌ داشتند، اما درایو‌های اس‌اس‌دی هنوز اعتماد‌پذیری خود را ثابت نکرده بودند. خوشبختانه این درایو‌ها از آن‌چه فکر می‌کنید؛ حداقل در مقایسه با هارد‌دیسک‌ در نرخ خطا و نگه‌داری اطلاعات با دوام‌تر هستند. اما متأسفانه اس‌اس‌دی‌ در کنار نرخ ذخیره و فراخوانی بالای اطلاعات، در برابر گذر زمان آسیب‌پذیر‌ است.

 

معیوب شدن SSD دارد
وقتی حافظه‌ی فلش با ظرفیت بالا به‌عنوان جایگزینی برای هارددیسک‌ به بازار عرضه شد، بیشترین نگرانی درباره‌ی طول عمر آن‌ بود. کاربران ذهنیت خوبی درباره اعتمادپذیری هارددیسک‌ داشتند، اما درایو‌های اس‌اس‌دی هنوز اعتماد‌پذیری خود را ثابت نکرده بودند. خوشبختانه این درایو‌ها از آن‌چه فکر می‌کنید؛ حداقل در مقایسه با هارد‌دیسک‌ در نرخ خطا و نگه‌داری اطلاعات با دوام‌تر هستند. اما متأسفانه اس‌اس‌دی‌ در کنار نرخ ذخیره و فراخوانی بالای اطلاعات، در برابر گذر زمان آسیب‌پذیر‌ است.

این بدین معنی است که خطر از دست دادن اطلاعات در این درایو‌ها بیشتر از هارددیسک‌ نیست، اما همواره باید از اطلاعات ضروری خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. قبل از مراجعه به نتایج تست‌های انجام‌شده، به معرفی اصطلاحات رایج در درایوهای SSD می‌پردازیم.

 

MLC و SLC

حافظه‌های فلش چندمرحله‌ای (MLC) که در درایو‌های ارزان‌قیمت استفاده می‌شوند، قیمت کمتری دارند اما سرعت آن‌ها نیز کمتر است. درحالی‌که حافظه‌های تک‌مرحله‌ای (SLC) مورد استفاده در انواع حافظه‌های تجاری، از سرعت بالاتری برخوردار هستند.

Memory Block

بلوک حافظه، تقسیم‌بندی‌های فیزیکی روی حافظه فلش است. در بلوک خراب دسترسی به اطلاعات غیر ممکن یا بسیار کند است و احتمال بروز خطا افزایش می‌یابد.

TBW

مجموع داده‌های نوشته‌شده روی حافظه بر حسب ترابایت

 

تولید‌کنندگان اس‌اس‌دی عموما عمر تولیداتشان را با سه معیار مختلف بیان می‌کنند. میانگین طول عمر، حجم کل اطلاعات ذخیره‌شده و نرخ اطلاعات ذخیره‌شده در طول زمانی مشخص مثلا یک روز.

واضح است که استفاده از معیارهای متفاوت نتایج متفاوتی خواهد داشت. در نهایت این سه معیار متفاوت باید بتوانند برای کاربر نهایی، استانداردی مشخص کنند که دقیقا چه زمانی درایو اس‌اس‌دی خراب‌ یا غیر قابل اعتماد می‌شود. برای این سؤال فقط می‌توان زمان تقریبی ارائه کرد که بعد از آن، استفاده از درایو شما را در معرض خطر از دست دادن اطلاعات قرار می‌دهد.

اخیرا مطالعات مختلفی برای تخمین دقیق‌تر عمر اس‌اس‌دی‌ها انجام‌شده که معروف‌ترین آن‌ها به شرح زیر است.

تحقیق مشترک گوگل و دانشگاه تورنتو برای تعیین نرخ خرابی درایوها در دیتاسنتر

این مطالعه با این نتیجه پایان یافت که عمر فیزیکی اس‌اس‌دی‌ علاوه بر حجم اطلاعات نوشته‌شده که معیار اصلی خرابی حساب می‌شود، در طول عمر آن‌ بسیار تأثیرگذار است. همچنین مشخص شد که درایو‌های اس‌اس‌دی در دیتاسنترهای گوگل حتی به نسبتی تا ۴ برابر کمتر از نوع مغناطیسی یا همان هارددیسک‌ تعویض می‌شوند. اما این تنها یک روی سکه است. آن‌ها مشاهده کردند که در طول بازه‌ی ۴ ساله، نرخ خطا‌های غیر قابل اصلاح در فراخوانی اطلاعات در این درایوها بسیار بیشتر از هارددیسک‌ است. نتیجه این‌که در فشار کاری بالا و شرایط فراخوانی سریع اطلاعات، اس‌اس‌دی‌ها بیشتر از هارددیسک دوام می‌آورند؛ اما بیشتر محتمل به بروز خطا هستند. در اس‌اس‌دی‌های قدیمی این احتمال بیشتر است.

تحقیقات شرکت فیسبوک در ارتباط با طول عمر اس‌اس‌دی‌ها در دیتاسنترهای این شرکت

مطالعات آن‌ها بیشتر به شرایط کاری دیتاسنترهای خودشان متمرکز بود. آن‌ها با قاطعیت به این نتیجه رسیدند که دمای کاری بالا عمر درایوها را کاهش می‌دهد. این مطالعات نشان داد که اگر اس‌اس‌دی پس از کشف اولین خطای غیر قابل چشم‌پوشی، قابل استفاده باشد، احتمالا بسیار بیشتر عمر خواهد کرد که با نتایج گوگل در تضاد است. فیسبوک دریافت که نرخ بالای نوشتن و فراخوانی اطلاعات به‌شدت عمر درایو را کاهش می‌دهد. البته میزان کاهش عمر درایو مشخص نیست. نتیجه این‌که اس‌اس‌دی‌ها پس از بروز اولین خطا، بسیار بیشتر از عمر میانگین معرفی‌شده کار خواهند کرد.

نگران نباشید

با در نظر گرفتن همه‌ی نتایج بالا، به نظر می‌رسد این درایوها نهایت یکی دو سال قابل استفاده خواهند بود؛ اما توجه داشته باشید که همه‌ی تحقیقات بالا در شرایط کاری دیتاسنتر‌ها به دست آمده‌اند که با استفاده‌های شخصی بسیار متفاوت است.

در سیستم‌های شخصی نرخ ذخیره و فراخوانی اطلاعات بسیار کمتر و سیستم برای مدت‌ها بدون استفاده است. رسیدن به عمر میانگین معرفی‌شده حتی توسط گیمرها و کاربران حرفه‌ای به مدت‌ها زمان نیاز دارد؛ بنابراین نگران نباشید. احتمالا قبل از نیاز به تعویض درایو اس‌اس‌دی، کامپیوتر شما از رده خارج خواهد شد. بااین‌وجود پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم را هرگز فراموش نکنید.

ارتباط با ما

  • نشانی : شیراز / خیابان ملاصدرا / کوچه 6 / ساختمان بهار / طبقه 3 / واحد5

  • تلفن: 36474487-071

  • موبایل: 6474487-0939

  • Email: info@memorymarket.ir

  • درباره مموری مارکت